BEOGRAD, Prva Rusko-srpska privredna izložba i Prvi beogradski poslovni forum biće održani u hotelu Metropol Palas u Beogradu, od danas do 7. marta, najavili su organizatori, na konferenciji za medije.
Predsjednik Organizacionog odbora David Vartanov je najavio da će na manifestaciji učesvovati 87 ruskih kompanija iz 17 regiona Rusije, a javilo se i više od 100 firmi iz Srbije, koje žele da sklapaju poslove sa ruskim. Riječ je uglavnom o malim i srednjim preduzećima, koje nemaju mnogo prilike za kontakte sa tržištem Rusije.
Kao prateći program izložbe biće održani tematski okrugli stolovi, poslije otvaranja o perspektivama širenja saradnje Rusije i zemalja Balkana, 6. marta o saobraćaju, energetici, medicinskoj opremi i 7. marta od poljoprivredi i obrazovanju. Ti skupovi se organizuju u saradnji sa resornim ministarstvima Srbije.
Za 6. mart je predviđeno i potpsivanje Dodatnog sporazuma o rekonstrukciji Panevropksog željezničkog koridora 10, uz ugovor o izgradnji željezničke infrastrukture i nabavaci dizel lokomotiva. Sporazum će potpisati Srpske željezinice sa Željeznicama Ruske federacije.
Vartanov je dodao da je manifestacija rezultat uspješne investcione konferencije, koja je održana prošlog oktobra u Moskvi.
Potredsjednik Privredne komore Srbije Mihailo Vesović je rekao da predstojeća manifestacija treba da bude platforma za direktne poslovne razgovore, dodajući da ruske investicije u Srbiju trenutno iznose 2,5 miliajrdi dolara, ali da mogu biti još veće.
On je naveo i da je struktura srpskog izvoza u Rusiju daleko povoljnija nego u druge zemlje, jer u Rusiju uglavnom izvozimo gotove proizvode, a ne samo sirovine i poljoprivredne artikle. Od 2000. godine kada je iznosio 80 miliona dolara, izvoz u Rusiju porastao je u 2013. godini na više od jedne milijarde.
Vesović je rekao da je izvoz tekstilne industrije u Rusiju, premašio sve druge proizvode, a najveći izvoznik je firma “Vali” iz Valjeva.
Predstavnik Trgovinsko indutrijske komore Ruske federacije Vladimir Grišin je naveo da veliku podršku razvijanju saradnje predstavljaju Deklaracija o strateškom partnerstvu Srbije i Rusije i Sporazum o slobodnoj trgovini, ali da sve mogućnosti i resursi još uvijek nisu iskorišćeni.
Cilj nam je da proširimo robnu strukturu u međusobnoj razmjeni i obogatimo saradnju novim kvalitativnijim oblicima dodao je on.
Na novinarsko pitanje da li će situacija u Ukrajini ubrzati ili usporiti izugradnju Južnog toka, odgovorio je Vartanov, rekavši da to neće ni na koji način uticati na razvoj započetih velikih projekata sa Srbijom, a može ih nešto ubrzati.
Organizator skupa je firma “Zarubež-Ekspo” u saradnji sa Međunarodnom asocijacijom svjetskih fondova i Privrednom komorom Srbije. Tanjug