BEOGRAD, Ukoliko bi usvojili još sedamdeset preporuka za pojednostavljivanje uslova poslovanja, privreda Srbije bi uštedila oko 40 miliona evra.
Direktorka Kancelarije za regulatornu reformu Srbije Mirjana Prokopijević je podsjetila da je Jedinica za sveobuvhatnu reformu propisa (iz koje je nastala Kancelarija za regulatornu reformu), pripremila 340 preporuka, od kojih je Vlada usvojila 304 i uputila nadležnim tjelima da ih sprovedu u praksi.
“Međutim, do sada je sprovedeno samo 196 preporuka, koje nose oko dvije trećine ukupnih mogućih ušteda”, navela je ona.
Prema njenim riječima, pored pojedinačnih preporuka Vlada je usvojila i sistemske preporuke od kojih je najvažnija potreba za reformom inspekcije.
“To je kompleksan posao koji se ne može obaviti u kratkom roku, ali je važno da je Vlada prepoznala značaj te preporuke, mada sa zakašnjenjenjem”, navela je ona.
Prokopijević je podsjetila je da je Vlada krajem prošle godine osnovala radnu grupu za pripremu plana za reformu inspekcija, ali je podsjetila i da je rok za izradu nacrta istekao 31. marta.
“Mislimo da je riječ samo o kratkom zastoju i da će vrlo brzo to vladino tijelo, razmatrati nacrt programa reforme inspekcija i upututi ga na javnu raspravu, nakon čega bi trebalo da bude usvojen i na sjednici Vlade početkom jeseni”, precizirala je Prokopijević.
Ona je ukazala da su preduzeća prepoznala veliki broj problema u primjeni zakona koji se odnose na ovlašćenja inspekcije, a najčešće su – neefikasnost rada inspekcijskih organa, neujednačenost kvaliteta u radu, neujednačeni kriterijumi, izostanak dobre koordinacije…
Sve to utiče na velike troškove privrede, koji bi bili znatno manji kada bi se podigao rad inspekcijskih organa, dodala je Prokopijević. Tanjug