SARAJEVO – Vlasti nemaju energetsku strategiju niti preduzimaju mjere da ublaže negativne posljedice rasta cijena naftnih derivata koje je bh. privredu bacilo na koljena.
Ovo je rečeno na jučerašnjoj raspravi u Privrednoj komori FBiH, na kojoj je usvojen set prijedloga za obuzdavanje rasta cijena energenata. Između ostalog, privrednici traže da se osposobe terminali za prihvat zaliha nafte, da se smanje akcize, odnosno da budu uvedene takozvane plivajuće akcize, da se ukine carina na naftne derivate bez obzira na zemlju porijekla, a potom preračuna u akcizu kako bi se uslovi svih distributera nafte izjednačili, da se ukine dvostruko oporezivanje i da se uvoz derivata obavlja željeznicom i brodom, koji je mnogo jeftiniji od drumskog saobraćaja.
Samo u ovoj godini cijena barela nafte na svjetskom tržištu skočila je za oko 40 američkih dolara, dok je u prethodnoj godini zabilježen rast od gotovo 70 odsto.
“Država može uticati na sadašnje stanje, budući da su u njenim rukama carine, PDV, akcize, ali vlast je očito zauzeta drugim poslovima i gluha je na probleme privrede”, kazao je Jago Lasić, dopredsjednik Privredne komore FBiH.
Predsjednik Grupacije javnog prevoza u FBiH Safudin Čengić istakao je da su prevoznici razmišljali da po ugledu na Španiju ili Veliku Britaniju organizuju proteste zbog poskupljenja energenata.
“Odustali smo, jer bi protesti u našim uslovima mogli dobiti neželjene, pa i političke konotacije”, istakao je Čengić.
On je rekao da “Centrotrans-Eurolines”, kompanija u kojoj je zaposlen, i pored poskupljenja prevoza od 12 posto, mora ostvariti za 2,5 miliona veće prihode kako bi anulirala gubitke izazvane skupim gorivom.
Poskupljenje energenata zadalo je udarac i pekarskoj industriji.
“Ako se nastavi tempo rasta cijena nafte, naši troškovi biće povećani za 1,2 miliona KM do kraja godine. Nema takve produktivnosti ni unutrašnjih rezervi koje mogu nadoknaditi taj gubitak”, kazao je Alija Šabanović, izvršni direktor sarajevskog “Klasa”.
Jučerašnja rasprava protekla je bez prisustva predstavnika vlasti, izuzimajući izaslanicu Ministarstva industrije, energije i rudarstva FBiH Amiru Pintul, što je, prema riječima privrednika, još jedan znak koliko politika brine o problemima privrede.
Poskupljuje ugalj, pa struja
Predstavnici Rudnika mrkog uglja Banovići kao posljedicu rasta cijena nafte najavili su povećanje cijena uglja za potrošače od deset posto.
Nakon toga, kako su istakli, 1. jula namjeravaju podići i cijenu uglja za “Elektroprivredu BiH”, što će vjerovatno voditi ka novom poskupljenju električne energije. Nezavisne N.