BEOGRAD, Uplata poreza na dodatu vrijednost po naplati u Srbiji dugo je pri vrhu zahtjeva privrede.
Buduća vlada obećava da će načiniti ovaj ustupak preduzećima, ali prije svega malim i srednjim. Koalicioni sporazum najavljuje reformu PDV sistema, ali i nagomilanih taksi, naknada i drugih parafiskalnih nameta.
Privrednike najavljene izmjene raduju, ali stručnjaci upozoravaju da novo rješenje može da otvori prostor za zloupotrebe.
– Jedan od načina moguće zloupotrebe je da malo preduzeće velikoj kompaniji izda preuveličanu fakturu – objašnjava Saša Radulović, konsultant za poreze.
– Tu fakturu kompanija iskoristi za povraćaj PDV-a, a mala firma da ne plati porez, jer još nije naplatila potraživanje. Postoje načini da se pomogne malim i srednjim preduzećima koji bi dali rezultata.
Država može da uskladi datume povraćaja PDV sa rokovima uplate. Malima može da ponudi rok od dva mjeseca da izmire obaveze i da izmjenom Zakona o izvršenju obezbjedi da se faktura, po kojoj se vraća prethodni PDV, iskoristi za automatsku naplatu potraživanja.
Uplate poreza na dodatu vrijednost po naplati potraživanja mogle bi da umanje priliv novca u budžet. U Srbiji su trenutno rokovi plaćanja premašli 130 dana. Jaz bi se otvorio u početku primjene nove mjere.
– Trenutak uplate PDV-a treba odrediti u okviru realnih okolnosti – smatra Aleksander Grunauer iz Njemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ.
– Činjenica je da bi se, kada bi se naglo prešlo na nov princip, u ovoj situaciji stvorila velika mogućnost za akutnu krizu likvidnosti u državnom budžetu. Kretanje tog istog budžeta prati i MMF, tako da postoje pritisci i sa te strane.
Država trenutno ne može svima da omogući takvu dinamiku uplate. Treba postavljati prioritete. A to je da se samo malim i srednjim preduzećima omogući nova dinamika.
Oni su najugroženiji privredni subjekti koji zapošljavaju najveći dio radnika u privatnom sektoru. Imaju veoma težak pristup tržištu kapitala da bi mogli da kreditiraju državu dok čekaju naplatu robe ili usluge.
Veći limit
Mala preduzeća, ako je suditi po obećanjima, mogu da očekuju i novi limit za ulazak u “krug” PDV obveznika. Tako bi se, vjeruju u budućoj vladi, olakšalo poslovanje preduzeća sa malim prometom. U građevinskim firmama, s druge strane, investitor bi, ako ne plati radove u roku, odgovarao za PDV obavezu izvođača radova.
Manje taksa
Preduzeća u Srbiji plaćaju ukupno 370 naknada, taksi, dozvola, licenci i drugih izdvajanja. Samo 77 neporeskih nameta privredu godišnje košta 570 evra po radniku. Buduća vlada najavljuje da će ih smanjiti na razumnu mjeru, nivo koji neće kočiti preduzetništvo. Po mišljenju Aleksandera Grunauera iz GIZ-a, razumna mjera je – desetak opterećenja. – Treba objediniti naplate opravdanih i za finansiranje administracije neophodnih taksa, ali i obezbjediti njihovu predvidivost – kaže Grunauer. – Mogu se svesti na šest do 12 taksi ili nameta. Dokaz za to je primjer Švajcarske, gdje se PDV naplaćuje dva puta godišnje, a komunalne takse za vodu, struju, smeće i slično na jednoj uplatnici četiri puta godišnje. Novosti