BANJALUKA, Svi sektori u Republici Srpskoj, osim zadružnog, ove godine bilježe rast broja zaposlenih, a najveći broj radnih mjesta otvoren je u privatnom sektoru – 2.578.
Pokazali su to podaci Zavoda za statistiku RS, kojim je obuhvaćen šestomjesečni period april – septembar ove godine. Prema tim podacima, na kraju septembra su u RS radile 243.102 osobe.
U javnom sektoru je u pomenutom periodu posao dobilo 328 osoba, što znači da je u prosjeku mjesečno zapošljavano 55 činovnika. Međutim, privatni sektor bilježi osjetniji rast broja otvorenih radnih mjesta.
“Na kraju septembra u privatnom sektoru radilo je 127.985 ljudi, dok je šest mjeseci ranije kod privatnika bilo 125.407 radnika”, podaci su Zavoda za statistiku.
Mješoviti sektor bilježi rast broja zaposlenih za 311, a jedino je u zadružnom sektoru u Srpskoj primjetan blagi pad broja radnika – 100.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin rekao je da je javni sektor i mimo ovog zapošljavanja imao previše radnika.
“Otvaranje radnih mjesta u administraciji je bespotrebno, jer samo doprinosi rastu potrošnje”, rekao je Zgonjanin i dodao da bi se i pregrupisavanjem radnika u javnom sektoru stvorio veliki višak zaposlenih.
On je naglasio da je potrebno zaustaviti zapošljavanje u administraciji te sve snage usmjeriti ka privredi, koja se u posljednja tri mjeseca počela stabilizovati.
“Preduzeća koja su bila pogođena ovogodišnjim poplavama polako su počela da se oporavljaju, te da zapošljavaju radnike, što je doprinijelo rastu broja zaposlenih u realnom sektoru”, rekao je Zgonjanin i dodao da je prethodnih mjeseci angažovan i veliki broj radnika na obnovi puteva, izgradnji autoputa Banjaluka – Doboj, Termoelektrane Stanari i Rafineriji nafte Brod.
Član Udruženja ekonomista RS SWOT Miloš Todorović rekao je da ohrabruju podaci iz privatnog sektora, ali upozorava da se mora stati sa zapošljavanjem u već pretrpanoj administraciji.
“Po svim indikatorima, u javnom sektoru ima previše zaposlenih i to treba da bude predmet analiza i mjera za njegovo obuzdavanje”, kazao je Todorović, a prenosi Glas Srpske.
Kada je pitanju privatni sektor, Todorović je kazao da je iznenađen brojem zaposlenih od 2.578, jer privredne aktivnosti ne pokazuju rast.
“Pored oporavka preduzeća poslije poplava i zapošljavanja radnika, rastu broja zaposlenih u realnom sektoru vjerovatno su doprinijeli i sezonski poslovi u prerađivačkoj industriji”, rekao je Todorović.
Stručna sprema
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše zaposlenih u Srpskoj na kraju septembra ove godine imalo je srednju stručnu spremu – 90.066. Sa fakultetskom diplomom zaposleno je 47.887 radnika, a najmanji broj zaposlenih na kraju septembra bili su polukvalifikovani radnici – 3.110.