SARAJEVO – Privatne kompanije i pojedinci u BiH koriste nepostojanje zakona o donacijama kako bi izbjegli plaćanje poreza ili oprali nezakonito stečeni novac. Na ovo upozoravaju iz Državne agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA), koja se, između ostalog, bavi i sprečavanjem pranja novca.
“Entiteti imaju zakone kojima je regulisana isplata donacija od strane javnih kompanija koje su u većinskom državnom vlasništvu. Tim je zakonima uređeno koliko novca mogu donirati i u koje svrhe. Međutim, privatne kompanije i pojedinci nemaju nikakvih zakonskih limita koliko novca mogu donirati pojedincima ili humanitarnim organizacijama. Evidentirali smo nekoliko slučajeva u kojima je iskorištena ova rupa u zakonskom sistemu kako bi se izbjeglo plaćanje poreza ili legalizirao nezakonito stečeni novac”, kaže sagovornik iz SIPA.
Pojašnjava da direktori privatnih firmi često sami svojim firmama fiktivno posuđuju novac, kako bi poslije naplativši praktično nepostojeći dug uzimali neoporezovanu dobit.
“Zakonski neuređena oblast donacija omogućava da se novac samo fiktivno donira nekom udruženju ili pojedincu, a u biti završi na privatnim računima”, dodaje naš sagovornik.
Adem Huskić, član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma parlamenta BiH, objašnjava da je Zakonom o sportu regulisano da firme mogu donirati novac sportskim klubovima.
“Podzakonskim aktima će biti regulisan način kontrole sportskih kolektiva i utroška doniranih sredstava. Međutim, to je samo dio ukupnog problema. Nemamo zakon o donacijama privatnih firmi i pojedinaca, što očigledno znači da postoji prostor za manipulaciju. Mislim da nadležne institucije koje se bave borbom protiv pranja novca i utaje poreza treba da nam dostave podatke o sumnjivim transferima, kako bismo pokrenuli inicijativu za zakonsko uređenje ove oblasti”, naglasio je Huskić.
Kasumović: Otvoren prostor za manipulacije
Fuad Kasumović, zamjenik ministra finansija BiH, smatra da postoji velika mogućnost zloupotreba donacija jer zakon uopće nije regulirao ovu oblast.
“Znam da ne postoji zakon na državnim, niti entitetskim nivoima kojim je precizirano koliko novca može biti donirano i u koje svrhe. To otvara ogroman prostor za manipulacije, izbjegavanje plaćanja obaveza prema državi i pranje novca. Iskreno, nisam siguran da li je uređenje ove oblasti uopšte u našoj nadležnosti. To ćemo morati provjeriti”, kazao je Kasumović. Nezavisne N.