SARAJEVO, Napredak u reformama u BiH pokazuje se kroz privatizaciju nekoliko velikih preduzeća u Republici Srpskoj, navodi se u Izvještaju o tranziciji za 2007. godinu Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
EBDR procjenjuje da bi rast realnog bruto društvenog proizvoda (BDP) u BiH ove godine trebalo da iznosi šet odsto, što je manje za 0,2 odsto u odnosu na 2006. godinu, a projekcija rasta za 2008. godinu je pet odsto.
Očekuje se da će rast BDP-a u zemljama jugoistočne Evrope ove godine dostići 6,1 odsto, što je manje za 0,3 odsto nego 2006. godine, a predviđeno je da će ostati na istom nivou i naredne godine.
EBDR navodi da je prošle godine tempo reformi u regijama u tranziciji bio najbrži u jugoistočnoj Evropi, a da je najbolji napredak ostvaren u zemljama zapadnog Balkana.
Reforme u zemljama zapadnog Balkana, gdje je tranzicija manje napredovala nego u drugim zemljama jugoistočne Evrope, bile su pospješene blizinom evropskih tržišta, a uspjeh je postignut u Crnoj Gori, Makedoniji, Srbiji i Albaniji.
Crna Gora je demonstrirala opredijeljenost za liberalne trgovinske režime i potpisala Ugovor o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, u Makedoniji je postignut napredak u pravnom okviru i provođenju konkurencijske politike, dok je u Srbiji pojačana aktivnost Komisije za zaštitu konkurencije.
U izvještaju se ističe da se očekuje da će direktna strana ulaganja i dalje ostati prilično visoka zbog konkurentnih cijena radne snage i poboljšanja ekonomskog i institucionalnog okvira, kao i da je mogućnost ulaska u EU u nekim zemljama ohrabrila investitore.
EBRD navodi da rizik u ovim zemljama predstavlja visoki deficit tekućeg računa i pitanje konkurentnosti, naročito u Crnoj Gori i Rumuniji, zatim inflacija kao rezultat brzog rasta plata u Rumuniji i Srbiji i fiskalna nedisciplina i povećanje cijena hrane.
Nekoliko zemalja, naročito Rumunija i Srbija, kombinovale su popustljive fiskalne i dohodovne politike, dok je u Bugarskoj nastavljeno povećanje spoljne i domaće neuravnoteženosti uprkos usvajanju “snažnih mjera”.
U izvještaju EBDR-a se navodi da je trajna politička stabilnost, zajedno sa daljim poboljšanjima poslovnog okruženja, ključna mjera da bi zemlje jugoistočne Evrope postale privlačne investitorima.
Očekuje se da će ove godine ekonomski rast širom tranzicijske regije biti rekordno visok, ali da bi globalna kreditna kriza, koja je počela ovog ljeta, mogla dugoročno da rezultira usporavanjem rasta.
U izvještaju se navodi da su ukupna ekonomska očekivanja i dalje povoljna.