BANJALUKA, Privatizacija “Telekoma Srbija” pozitivno će uticati na razvoj i jačanje tržišne pozicije “Telekoma Srpske”, kao njene ćerke kompanije u BiH, što će u neugodnu situaciju dovesti ostale domaće telekome, ocjenjuju analitičari.
U banjalučkom društvu “Advantis broker”, koje je pravilo analize regionalnog telekom tržišta, smatraju da će odluka Vlade Srbije o ulasku u prodaju 51 odsto akcija “Telekoma Srbija” pozitivno uticati na tržište BiH.
Direktor “Advantis brokera” Branko Kecman smatra da će privatizacija “Telekoma Srbija” poboljšati kvalitet usluge i finansijske rezultate “Telekoma Srpske”, što će, sa druge strane, ugroziti postojeću poziciju “BH Telekoma”.
“Državna preduzeća se ne mogu boriti sa privatnim, posebno onima sa višedecenijskim iskustvom u poslovima telekomunikacija. `BH Telekom` nije izuzetak i neminovno će gubiti tržište u toj utakmici”, smatra Kecman.
U “Advantisu” kao favorite za novog vlasnika “Telekoma Srbija” vide njemački “Dojče Telekom” i egipatski “Oraskom”.
Profesor sarajevskog Ekonomskog fakulteta Boris Tihi istakao je da je “Telekom Srpske” u prednosti nad “BH Telekomom”, jer je prvi pristupio vlasničkoj transformaciji i da očekuje još jačeg strateškog partnera.
On smatra da bi, ukoliko bi u BiH ušao “Dojče Telekom”, vlasti Federacije BiH što prije trebalo da deblokiraju proces privatizacije sarajevskog operatera. Nezavisne novine
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a kako analitičari ocjenjuju to što TLKM-u već drugu godinu za redom pada dobit i pored toga što je privatizovan.
I u Telekomu Srpske se radi izvlacenje dobiti.
======
Primjer: Potreban uredjaj od 5000KM, a oni ga nabavljaju od Telekoma Srbije, po netrzisnoj cijeni od 20000KM …
I ne spominju monopol telekoma RS nad komunikacijama poreskog sistema fiskalnih kasa. Ostala dva operatera tek treba da iskoriste taj prihod a telekom RS i pored toga ima pad dobiti
Postavlja se pitanje kada pređe u privatne ruke, da li će imati monopol na tržištu RS, jer znamo da je monopol exluzivno pravo državnih preduzeća kod nas(naravno, znam da nije državno u smislu vlasti koja im obezbjeđuje monopolističko ponašanje,ali Srbija je vlasnik, interes je isti). Pitam se i kako će nadoknaditi, u tom slučaju, gubitak novca, nadam se da neće opet pribjeći duplom oporezivanju telefonije, valjda im regulator neće dozvoliti!
Telekom Srpske je privatna firma od juna 2007, nemaju zvanicni monopol, a sve sto rade monopolisticki iskijace kod konkurentskog vijeca
Da, “privatna” ali u vlasnistvu Srbija Group, većinski vlasnik i vlasnik upravljačkog portfolia! direktora imenuje državna skupština!?
Ili možda nisam dobro informisan, bili ovi izbori,pa svakakvih informacija-provjerenih ili ne je bilo svukuda! ako griješim izvinjavam se, duboko!
Grcki OTE ce da presudi , jer imaju nenormalno cvrst ugovor, + zlatnu akciju,pravo veta, zamjenika generalnog i LOVA je kod njih, nijedan euro se ne moze potrositi bez njihovog pristanka.
Sjetite se samo da su dali veto za kupovinu M;TEL Podgorica, pa je Telekom Srpske po naredbi kupio 49% za 10 miliona eura i kad su htjeli da se upisu u sudu satro saznaju da treba dati jos 20 miliona, jer je Miskovic zalozio tih 49% za kredit od 20 miliona eura (2007 godine) tako da su ukupno platili 57 miliona KM.
http://novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.69.html:304038-Grci-jos-cute
Vlada Srbije se još nije sa manjinskim partnerom u „Telekomu“, grčkom firmom OTE, dogovorila o zajedničkoj prodaji akcija srpskog nacionalnog teleoperatera, potvrđeno je „Novostima“ u kabinetu premijera Cvetkovića.
– Vlada Srbije je u stalnom kontaktu sa predstavnicima OTE i vlade Grčke – kažu u kabinetu premijera. – Konačan stav još ne postoji, ali će biti usaglašen na vreme kako bi potencijalni učesnici na tenderu mogli da ga uzmu u obzir prilikom podnošenja ponuda. Ono što je za učesnike na tenderu najbitnije jeste da, bez obzira na to da li je manjinski paket OTE uključen ili ne, procenat koji se prodaje fiksan i da iznosi 51 odsto.
NE MORA SAMO ZA PUTEVE Mada se iz Vlade može čuti da će sva sredstva koja država prihoduje od prodaje većinskog paketa „Telekoma“ otići u kapitalne rashode, odnosno u izgradnju puteva, nedavne izmene Zakona o budžetskom sistemu, ipak, ostavljaju mogućnost da se taj novac troši i za druge namene.
Vlada Srbije utvrdila je već da je minimalna cena po kojoj će se ponuditi 51 odsto akcija „Telekoma Srbije“ 1,4 milijarde evra. Ova odluka biće ozvaničena na narednoj sednici Vlade.
Prvi korak koji će se preduzeti jeste poziv svih zainteresovanih da podnesu kvalifikacionu prijavu.
– Za ovo ćemo kandidatima dati rok do kraja novembra, a sledi dostavljanje ponuda – ističu u Vladi. – Računamo da će se aukcija na kojoj bi učestovovali svi koji su se prijavili na javni poziv organizovati sredinom januara naredne godine.
U Vladi Srbije naglašavaju i da nema nikakvog ograničenja u pogledu broja učesnika na tenderu, ali i da, prema dosadašnjem interesovanju strateških partnera, borba za „Telekom“ može biti i interesantnija od one koja se, pre nekoliko godina, vodila za „Mobtel“.
Ekonomski analitičari procenjuju da je stav grčkog partnera u „Telekomu“, koji drži 20 odsto akcija ove firme, veoma značajan. Posebno što je „Dojče telekom“, jedan od kandidata za kupovinu naše najprofitabilnije firme, suvlasnik u OTE.
Mada javnost nikada nije upoznata sa detaljima ugovora o partnerstvu između države Srbije i grčke kompanije OTE, iz više izvora nam je potvrđeno da je reč o sporazumu koji Grcima daje značajna prava u poslovanju srpskog nacionalnog teleoperatera. Pored toga, javna je tajna da se na grčku firmu vodi sva značajnija infrastruktura. Imajući u vidu da je nemački „Dojče telekom“ sa oko 30 odsto vlasnik grčkog teleoperatera, pa samim tim i suvlasnik „Telekoma“, uspeh najavljenog tendera će i te kako zavisiti od načina na koji će se razrešiti odnosi akcionara u našem teleoperateru.
Inače, teško je i zamisliti da će bilo koja ozbiljnija telekomunikaciona kompanija ući u trku za „Telekom“ a da pri tom stalno strahuje od moguće blokade važnih odluka od strane konkurencije u liku manjinskog partnera u domaćem teleoperateru.