SARAJEVO, S privatizacijom nekadašnjih giganata iz Federacije BiH treba nastaviti, ali pod uslovom da se proces vodi stručno i na pravi način, smatraju ekonomski analitičari.
Odluka odlazeće vlade FBiH da se ponovo oglasi prodaja 14 preduzeća: “Bosnalijeka”, “Energopetrola”, “Energoinvesta”, “Aluminija”, “Hidrogradnje”, “Remontnog zavoda”, “Šipad Export-importa”, “Željezare Zenica”, KTK, “Agrokomerca”, “Konfekcije Borac”, Fabrike duhana, “PS Vitezita” i “Holding preduzeće Putevi BiH” izazvala je burne polemike i to naročito kada se tom potezu suprotstavio Marinko Čavara, predsjednik Federacije BiH.
Iz Agencije za privatizaciju FBiH ističu da je privatizacija potrebna, te da su firme koje je trebalo da budu privatizovane, a nisu, izgubile na vrijednosti više miliona.
Remzo Bakšić, izvršni direktor Asocijacije poslodavaca FBiH, ističe da je stav ove asocijacije da se privatizacija firmi mora nastaviti.
“Ona je stala i to nije dobro, jer firme koje je trebalo da budu privatizovane ovim zastojem samo gube. Treba nastaviti privatizaciju. Naravno, država, odnosno FBiH, ne treba da prodaje ‘zlatne koke’, firme koje dobro posluju i donose profit, ali je potrebno što prije pomoći firmama koje su u gubicima, a imaju potencijal da dobiju tržišnu vrijednost”, rekao je Bakšić.
On je naglasio da je u firmama poput “Hidrogradnje”, “Aluminija” i još nekoliko njih na ovom spisku potrebno što prije izvršiti konsolidaciju i krenuti s privatizacijom.
Naveo je primjer “Hidrogradnje”, koja je nekada bila građevinski gigant, a koja je loše prošla u Iraku, gdje su joj ostali oprema i poslovi koje nije mogla naplatiti.
Dodaje da je slična situacija i u “Energoinvestu” nekadašnjoj kompaniji koja je bila među najboljima, te da u ovom slučaju ne bi trebalo da bude izvršena dodatna privatizacija jer potoji mogućnost za dobre poslove u inostranstvu, za koje, prema Bakšićevom sudu, treba garancija Razvojne banke FBiH.
Objasnio je da je najveći problem “Aluminija” Mostar struja, te da svako poskupljenje ovog energenta loše utiče na poslovanje ove firme.
Kao dobar primjer naveo je poslovanje firme “Krivaja”, koja je imala velikih problema. “Oni sada odlično rade, veliki broj radnika je vraćen na posao, ali imaju generalno problem sa sirovinama. Veoma je bitno da se uvede red u tom segmentu, jer se prodaju sirovine pilanama koje izvoze sirovu građu, a ove kompanije koje proizvode i izvoze onda imaju problem s nabavkom sirovine”, rekao je Bakšić.
Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, ranije je rekao da se privatizacija u praksi uglavnom odvijala pogrešno i na štetu i države i radnika, te je za to kriva vlast koja je djelovala u tom periodu.
U Sindikatu BiH nemaju precizan podatak o broju radnika koji su od početka privatizacije do danas ostali bez posla. Ali je poznato da je samo u 2012. godini, zbog zatvaranja preduzeća, 43.000 ljudi više na evidencijama nezaposlenih.
Ekonomski analitičari tvrde da je podugačak broj firmi u cijeloj BiH koji je na pogrešan način privatizovan i koji je nakon privatizacije proglasio stečaj.
Aleksa Milojević, ekonomski analitičar iz Bijeljine, jedan je od rijetkih analitičara koji misli drugačije jer smatra da privatizacija, odnosno prodaja firmi nije dobra, te da će to zemlju, a i radnike, dovesti u još veću krizu.
“Privatizacija i prodaja projekat je koji će nas zarobiti i uništiti. Privatizacija i prodaja kojom vlasništvo nad jednom firmom dobija individua, jedno lice, je daleka prošlost i ako se takva privatizacija i prodaja dogodi, to će biti posljednji čin našeg ekonomskog i ukupnog uništenja”, tvrdi Milojević.
On smatra da je spas u tome da vlasnici firme budu radnici, te da je to najbolji model koji funkcioniše u SAD, ali i u zapadnim zemljama Evrope.
Damir Miljević, ekonomski analitičar, mišljenja je da je firmama za koje je Vlada FBiH oglasila prodaju prvo potrebno rekonstruiranje pa tek onda prodaja.
“Vlada FBiH prvo treba da nađe dobre menadžere, ako ih nema u BiH, neka ih traži u inostranstvu, koji bi ove firme izvukli iz dugova i doveli na pozitivnu nulu, pa tek onda može oglasiti prodaju. Inače, ko bi kupio firme koje imaju višemilionske dugove, koji su veći od njihovog kapitala. Sa druge strane, vrlo je loše, i da kažem nekulturno, što Vlada FBiH prodaje nešto sada kada je na odlasku”, zaključio je Miljević. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
TREBA RADITI NACIONALIZACIJU A NE PRIVATIZACIJU, U TOME JE PROBLEM SVIH PROBLEMA U REGIONU