SOČI, Ruski premijer Vladimir Putin upozorio je danas da bi politički pritisak Zapada na njegovu zemlju mogao da oteža realizaciju ambicioznih planova modernizacije ruske privrede.
Putin je rekao, učestvujući u radu međunarodnog investicionog foruma u crnomorskom odmaralištu Soči, da će ruska ekonomska politika i dalje biti stabilna i nepromjenjena.
“Mi se borimo za privatnu inicijativu, slobodu (djelovanja) preduzeća i racionalnu intergraciju u svjetsku ekonomiju”, precizirao je šef ruske vlade.
“Za mnoge naše kolege danas nije pitanje da li treba da investiraju u Rusiju. Pitanje je, zapravo, gdje i u šta da ulažu, kao i koje instrumente pri tome da koriste”, kazao je Putin.
On je ukazao, govoreći inostranim poslovnim ljudima, da će se ostvariti raniji plan prema kome bi, kako je naglasio, ” iduće godine, ili u najgorem slučaju u 2010. ruski bruto domaći proizvod trebalo da se udvostruči”, u odnosu na nivo s početka ove decenije, kada je Putin postao predsjednik.
Ruski premijer je u Sočiju obećao, poslovnim ljudima iz zemlje i svijeta, da će njegova vlada učiniti sve što je neophodno da podstakne dalji priliv investicija u domaću privredu i unapredi način rada tržišnih institucija.
“Mi smo zainteresovani za buduće strane investicije, ali računamo i da će naši partneri pozdraviti i dolazak ruskih investitora”, kazao je Putin.
Izjava Putina usljedila je, kako se navodi u agencijskim izvještajima, nakon što je, pod uticajem globalne finansijske krize, vrijednost akcija vodećih ruskih kompanija na domaćem efektnom tržištu opala, tokom proteklih pet mjeseci, više od 50 odsto, a u posljednjih mjesec i po dana odliv kapitala premašio sumu od 30 milijardi dolara.
Zamjenik ruskog premijera i ministar finansija Aleksej Kudrin izjavio je, međutim, danas u Moskvi da bi država mogla da poveća svoj udio u domaćem gasnom gigantu “Gaspromu” (Gazprom), jednoj od dvije vodeće naftne kompanije – “Rosnjeft” i drugoj po veličini poslovnoj banci – VTB, ali nije precizirao konkretne brojke.
Zapadni analitičari prigovaraju ruskoj vladi zbog pretjeranog miješanja države u ekonomske poslove, a takođe ocjenjuju da je domaće finansijsko tržište poljuljano i zbog vojne intervencije Moskve u Gruziji.
Mnogi međunarodni ekspert i menadžeri tvrde da je ruska privreda, uprkos pomenutim slabostima, još u dobrom stanju i da je odlikuje stabilan rast i drugi čvrsti fundamentalni pokazatelji.
Oni, ipak, ukazuju da je ruska privreda i dalje dosta ranjiva na spoljne potrese, imajući u vidu njenu veliku zavisnost od izvoza energenata i priliva špekulativnog kapitala.
Procjene iz različitih izvora pokazuju da će Rusija ove godine ostvariti privredni uspon od sedam do 7,5 odsto, što je nešto lošije nego lani.