BEOGRAD, Privremene institucije u Prištini donijele su odluku da povuku “zaštitne” mjere za uvoz najvećeg dijela proizvoda za koje su nedavno uvele dodatne carine od 30 odsto, a očekuje se da će do sljedeće sedmice biti ukinute i za ostatak proizvoda, saopštio je danas u Beogradu ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Rasim Ljajić.
Riječ je o trgovinskoj barijeri na uvoz sezonskog voća i povrća, i kukuruza, a prema LJajićevim riječima, još su na snazi dodatne carine za paradajz, papriku, grožđe, maline, kupine, kruške i jabuke.
On je u Beogradu na zajedničkoj konferenciji za novinare poslije sastanka sa ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirkom Šarovićem, ministrom poljoprede Makedonije LJupčom Nikolovskim i šefom Direktorata za multilateralnu i regionalnu ekonomsku saradnju Crne Gore Goranom Šćepanovićem, naveo da je Priština juče donijela ovu odluku i da se očekuje zvanična potvrda te informacije.
LJajić je rekao da mu nije poznato zbog čega je Priština donijela ovu odluku, ali je naveo da može da pretpostavi da je donesena pod pritiskom najave ovog, ministarskog sastanka u Beogradu.
On je pročitao zajedničke zaključke sa današnjeg sastanka u Palati Srbija, kojem je bio domaćin, u kojima su učesnici pozdravili odluku Prištine i pozvali je da bez odgađanja ukine carine i na preostale prozvode.
Učesnici sastanka pozvali su Prištinu da bez odgađanja stavi van snage i sve ostale, ranije uvedene trgovinske barijere, kao što su dodatne takse na građevinske blokove i brašno iz Srbije, kao i carine na uvoz mlijeka i mliječnih proizvoda iz BiH.
Tu su i tehničke barijere za izvoz piva iz Crne Gore, kao i Zakon o zaštitnim mjerama na uvoz koji je u suprotnosti sa pravilima Cefta, Svjetske trgovinske organizacije i obavezama iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.
“Ukoliko sve pomenute zaštitne mjere i druge trgovinske barijere ne budu potpuno ukinute, svaka od zemalja, s ciljem zaštite sopstvenih ekonomskih interesa, može preduzeti mjere i mehaizme koje bude smatrala adekvatnim”, navodi se u zaključcima koje je Ljajić pročitao.
Učesnici sastanka založili su se za dalju reformu Cefte radi olakšavanja trgovine na zapadnom Balkanu i pozvali ostale članice ovog sporazuma da rade na ukidalju prepreka slobodnoj trgovini.
LJajić je naveo da su se učesnici sastanka saglasili da se formira operativno tijelo koje će raditi na efikasnom i brzom rješavanju i ukidanju svih trgovinskih barijera koje se budu pojavljivale u regionu.
On je istakao da nije riječ o paralelnom mehanizmu u odnosu na Cefta sporazum, već je to pokušaj da se olakša trgovina dok na snagu ne stupi Dodatni protokol sedam Cefta sporazuma, koji predviđa mehanizme za rješavanje sporova.
LJajić je rekao da mjere Prištine štete ne samo susjednim zemljama i privrednicima, nego prije svega običnim ljudima zbog većih cijena robe, a učesnici sastanka dogovorili su se da ostanu u stalnoj komunikaciji i predlažu konkretne mjere za olakšavanje trgovine. Srna