BRČKO, Bimal je danas u Brčkom po šesti put za redom organizovao „BIMALov Dan uljarica 2010.“ Ovaj tradicionalni događaj se organizuje s ciljem kontinuirane realizacije planova za povećanje udjela domaćih sirovina u proizvodnji jedinog proizvođača jestivog ulja u Bosni i Hercegovini, a simbolično i radno označava i početak sjetve uljarica.
Centralno mjesto ove godine zauzela je prezentacija dr. Vojislava Trkulje, predsjednika Savjeta za GMO hranu na temu „Uzgoj genetski nemodificirane hrane u BiH“.
Genetski modificirana hrana, genetski modicifirao sjeme, zaštita potrošača i zdravlja građana BiH su samo neki od pojmova sa kojima se sve češće susrećemo u diskusijama o poljoprivrednoj proizvodnji.
S obzirom da BiH ima prirodni potencijal za genetski nemodificiranu poljoprivrednu proizvodnju, te da Bimalovi gotovi proizvodi nastaju od uljarica koje se uzgajaju bez genetske modifikacije, ovogodišnji Dan uljarica je bio posvećen našem opredjeljenju za proizvodnju NON GMO hrane.
Kako bi kao i prethodnih godina pružili stručnu pomoć poljoprivrednicima i animirali ih na uzgoj uljarica i to za sigurnog partnera koji iz godine u godinu nudi siguran otkup za sirovine uljarica po tržišnim cijenama Okrugli sto je okupio priznate stručnjake za poljoprivrednu proizvodnju.
Tokom radnog dijela Okruglog stola, dr. Miloš Nožinić, iz Zavoda za industrijsko bilje, Poljoprivrednog instituta Republike Srpske, je govorio o „Programu unaprjeđenja proizvodnje uljarica u skladu sa strateškim dokumentima RS, BiH i EU“, a dr. Mustafa Dželilović, iz Federalnog zavoda za poljoprivredu Sarajevo o proizvodnji ularica na području Federacije.
U prisustvu predstavnika ministarstava za poljoprivredu RS-a, Federacije BiH i Brčko distrikta, predstavnici Bimala, mr. Ševal Suljkanović, pomoćnik generalnog direktora za privrednu politiku Bimala i gosp. Aleksandar Duvnjak šef sektora komercijala – sirovine, su tokom diskusije predstavili Bimalova dosadašnja dostignuća glede unapređenja poljoprivredne proizvodnje uljarica u proteklom periodu, a predstavljene su i otkupne cijene, kao i uslovi saradnje sa Bimalom za 2010. godinu.
Bimal već šest godina nudi zagarantovani otkup po tržišnim cijenama svim poljoprivrednicima koji se odluče na uzgoj uljarica i to je veoma bitan motivacijski faktor za uključivanje svih bitnih i relevantnih institucija u razvoj ove poljoprivredne grane.
„Kao i u prethodnim godinama i tokom 2010. smo spremni pružiti stručnu i konkretnu podršku poljopvrirednim proizvođačima te obezbjediti sjeme, mineralno đubrivo i hemijska zaštitna sredstva, a podrška instituta i zavoda u procesu proizvodnje je takođe na raspolaganju. Kako je Bimal i u prethodnim godinama pratio rast otkupnih cijena u skladu sa tržišnim kretanjima, tako je i za 2010. određena garantovana otkupna cijena od 560 KM po toni, što predstavlja povećanje od cca 14% u odnosu na. prethodnu godinu.“ pojasnio je plan Bimala za ovogodišnju saradnju sa poljoprivrednicima, šef sektora komercijala-sirovine, Aleksandar Duvnjak.
Mr. Ševal Suljkanović, pomoćnik generalnog direktora za privrednu politiku Bimala je tokom svog izlaganja posebno naglasio Bimalovo opredjeljenje za proizvodnju genetski nemodificirane hrane i značajnu ulogu koju imaju poljoprivredni proizvođači u postizanju ovog cilja ističući da se iz godine u godinu Bimal dokazuje kao stabilna i pouzdana kompanija koja brine o sekundarnom sektoru i nudi siguran otkup domaćih sirovina na tržištu.
“Oživljavanje poljoprivredne proizvodnje u BiH, stalna i uspješna saradnja sa poljoprivrednim institutima i resornim ministarstvima, te partnerski odnos sa poljoprivrednim proizvođačima su okosnica našeg opredjeljenja da površine pod uljaricama iz godine u godinu povećavamo”, rekao je Suljaković .
On je dodao da Bimalo-ovo sveobuhvatno djelovanje podrazumijeva obezbjeđivanje boljih uslova za uzgoj uljanog sjemena u BiH pa samim tim i poticanje ekonomskog razvoja zemlje ali takođe podrazumijeva i odgovornost prema potrošačima koji zaslužuju vrhunski kvalitet gotovih proizvoda zbog čega Bimal ima jasno opredjeljenje da proizvodimo genetski nemodificiranu hranu, jer BiH ima prirodni potencijal za uzgoj uljarica bez genetske modifikacije.
“Organizovanjem ovakvih manifestacija nastojimo prenositi našu stručnost i znanje na poljoprivredne proizvođače i povećati konkurentnost njihove proizvodnje“, kaže Suljaković.
Šesti dan uljarica je bio i prilika da se po drugi put nagrade najuspješniji poljoprivredni proizvođači koji se bave uzgojem uljarica, a koji su već dugi niz godina formirali uspješno poslovno partnerstvo sa Bimalom, te je tokom svečanog ručka održana i ceremonija dodjele nagrada koje je uručio generalni direktor Bimala, Ilija Studen.
Nagrada „Zlatna uljarica“ je pripala Hemijskoj preradi kukuruza „HPK“ iz Kozarske Dubice, a nagradu je preuzeo direktor HPK-a, Jovica Šuman, a druga nagrada je dodjeljena preduzeću „Majami“ d.o.o. iz Brčko distrikta čiji je vlasnik Jakov Anić.