SARAJEVO, Savjet ministara BiH danas je formirao Koordinaciono tijelo za pripremu održavanja zajedničke sjednice Savjeta ministara BiH i Vlade Srbije 4. i 5. novembra u Sarajevu.
Koordinacioni odbor ima četiri pododbora, za pripremu sjednica, za protokol, za bezbjednost, te za medije, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
U odbor su imenovani ministri odbrane Marina Pendeš, inostranih poslova Igor Crnadak, bezbjednosti Dragan Mektić, te komunikacija i transporta Slavko Matanović, a za predsjedavajućeg je izabran ministar civilnih poslova Adil Osmanović.
Savjet ministara BiH pozvao je sve nivoe vlasti na maksimalnu kontrolu nivoa zaduženosti, nakon što je primio k znanju informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje o fiskalnoj održivosti u BiH.
U Informaciji se navodi da je potencijalni dug svih nivoa vlasti u BiH – “opšte vlade u BiH” na kraju 2014. godine dostigao 45,6 odsto bruto domaćeg proizvoda, dok je stvarni, verifikovani, dug bio nešto niži sa 42,2 odsto bruto društveog proizvoa , što BiH svrstava u srednje zadužene zemlje.
“Opšta vlada”, kao jedan od sektora u ekonomiji u BiH, obuhvata sve nivoe vlasti, uključujući lokalni, kantonalni, entitetski i nivo BiH, te fondove socijalne zaštite i direkcije za izgradnju i održavanje puteva.
U informaciji se navodi da je u prošloj godini povećan dug od tri procentna poena u odnosu na prethodnu godinu, ali je i dalje znatno niži od evropskog prosjeka koji iznosi 87 odsto bruto društvenog proizvoda EU 28.
Prema informaciji, slika zaduženosti na kraju 2014. godine bitno se razlikovala između dva entiteta.
Potencijalni dug vladinog sektora u Republici Srpskoj dostigao je kriterijum iz Mastrihta od 60 odsto entitetskog bruto društvenog proizvoda, što je znatno više u odnosu na Federaciju BiH, sa dugom od 38,8 odsto.
Savjet ministara BiH upoznat je o informaciji Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za period januar-jul 2015. godine, u kojoj se navodi pozitivan trend ekonomskih pokazatelja u BiH.
Nastavljen je pozitivni trend rasta u industriji, pa je u ovom periodu došlo do povećanja fizičkog obima industrijske proizvodnje od dva odsto u odnosu na isti period 2014. godine.
Najznačajniji doprinos ukupnom rastu industrije ostvaren je u prerađivačkoj industriji, koja je većim dijelom izvozno orijentisana i u kojoj proizvodnja bilježi rast od 3,3 odsto u odnosu na isti period 2014. godine.
U drugom tromjesečju ove godine spoljnotrgovinski deficit smanjen je za 2,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Broj zaposlenih u BiH u junu ove godine iznosio je 714.600, što predstavlja porast od 1,8 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine.
Za sedam mjeseci ove godine prikupljeno je 3,5 milijardi bruto prihoda, što predstavlja povećanje od 4,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Rast depozita od 5,1 odsto nastavljen je u prvih sedam mjeseci 2015. godine, tako da su ukupni depoziti dostigli 15,8 milijardi KM. Srna