SARAJEVO, Među prioritetima Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u ovoj godini je provođenje evropske agende, koja je djelimično sadržana u izjavi o evropskoj opredijeljenosti i neophodnim reformama BiH na putu ka EU, koja je usvojena u Narodnoj skupštini Republike Srpske i Parlamentarnoj skupštini BiH, rekao je danas resorni ministar Mirko Šarović.
On je na konferenciji za novinare istakao da se neke od tačaka u toj izjavi odnose na aktivnosti Ministarstva na čijem je on čelu.
“Nastojaćemo da kroz ovo ministarstvo bude provedena politika usvajanja evropskog zakonodavstva i evropskih standarda koji su u nadležnosti Ministarstva, a ključne su za napredak BiH, ali i za izvoz proizvoda iz BiH u EU”, naveo je Šarović.
On je najavio da će aktivnosti biti usmjerene na poboljšanje i podršku domaćoj proizvodnji kroz nekoliko zakonskih projekata koji su ranije prošli Parlamentarnu skupštinu BiH, posebno kada je riječ o Zakonu o carinskoj tarifi.
“Čvrsto sam opredijeljen da podržimo nekoliko grana industrije i firme, posebno izvozno orjentisane”, rekao je Šarović.
On je naglasio da će ponovo pokušati da aktivira priču koja se odnosi na “plavi dizel” za poljoprivrednike.
“Nisam uspio prije dvije godine, ali mi se čini da je sazrelo vrijeme da ponovo aktiviram taj priojedlog”, dodao je Šarović.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo će pokrenuti i aktivnosti koje se odnose na povećanje konkuretnosti privrede BiH, kao što su lakoća poslovanja, povoljan poslovni ambijent i drugo.
“Ovo pitanje ne rješava se samo u Ministarstvu nego je potrebna neka vrsta zajedničkog nastupa svih nivoa vlasti”, ističe Šarović.
On tvrdi da se nije puno odmaklo i kad je riječ o pristupanju BiH Svjetskoj trgovinskoj organizaciji /STO/.
“Dio pažnje usmjerićemo na prevazilaženje postojećih prepreka koje stoje na putu punopravnog članstva. Riječ je o bilateralnim sporazumima sa Brazilom i Ukrajinom i jednom zakonu o trgovini u Federaciji BiH koji je od Sekreterijata STO ocijenjen kao diskriminatorski”, pojasnio je Šarović.
Prema njegovom mišljenju, kad je riječ o spoljnotrgovinskoj razmjeni, posebnu pažnju treba obratiti na saradnju u okviru CEFTA-e i EFTA-e, te sa Turskom gdje je prošle godine ostvaren značajan progres, posebno kada je riječ o izvozu jestivog ulja.
“CEFTA je značajan instrument BiH gdje mnogo više uvozimo nego što izvozimo i nastojaćemo da uklonimo sve barijere kako bi BiH bila lider u okviru CEFTA”, istakao je Šarović. Srna