BEOGRAD, Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije (UBS) Veroljub Dugalić smatra da je prioritet buduće nove vlade Srbije privlačenje što više stranih investicija, poput projekta “Beograd na vodi”, jer to znači zapošljavanje velikog broja ljudi, angažovanje građevinskih i drugih kompanija iz Srbije, podizanje obima društvenog proizvoda, podizanje standarda građana i urednije i bolje punjenje budžeta.
“Ono što je ključno jeste dolazak stranih investicija, a ono što je sada gotovo izvjesno to je projekat ”Beograd na vodi”, i to je nešto što je velika šansa, ali vjerovatno i najveći prioritet vlade”, naglasio je Dugalić.
Prema njegovom mišljenju, nova vlada će se, vjerovatno, najviše angažovati na privlačenju stranih investicija, jer to jeste uistinu najveći zadatak svih koji se bave ekonomijom.
Na opasku da pojedini analitičari kao prioritet nove vlade vide rebalans budžeta i reforme, Dugalić se saglasio da je sve to potrebno i da se podrazumijeva, jer to samo stvara osnovu za ono što je prioritet, “a prioritet je povećanje zaposlenosti, povećanje obima društvenog proizvoda“.
“Dakle, te promjene, reforme, kako je to popularno sada nazvano, neophodne su, ali ne može to da nam donese povećanje proizvodnje. To može da stvori uslove za rast društvenog proizvoda, ili posredno za povećanje zaposlenosti. Dakle, dolazak tih investitora, to je ključni zadatak”, objasnio je Dugalić.
U odgovoru na pitanje da li očekuje neke promjene u vođenju monetarne politike, ocijenio je da će Narodna banka Srbije nastaviti sa dosadašnjom monetarnom i politikom deviznog kursa, a “to znači umjereno restriktivna konzervativna monetarna politika, čiji je krajnji cilj stabilizacija cijena a prve pozitivne efekte te politike već vidimo“.
“Inflacija koja je bila u 2012. godini oko 13 odsto, smanjena je u prošloj godini na oko četiri odsto, što je značajno sniženje inflacije i Narodna banka će vjerovatno i u narednom periodu voditi tu opreznu restriktivnu monetarnu politiku”, kazao je generalni sekretar UBS.
Dugalić je izrazio očekivanje da će referentna kamatna stopa, najvjerovatnije, umjereno početi da se spušta, dok se ne postigne jedan duži period stabilne, niske inflacije.
“Tek tada mislim da će doći do osjetnog snižavanja referentne kamatne stope a do tada, vjerovatno, će biti vođena slična monetarna politika koju smo imali i do sada”.
Što se tiče politike deviznog kursa, Dugalić je ocijenio da je NBS pokazala veliku odlučnost da održi stabilnost kursa i ukoliko dođe do svih najavljenih stranih investicija, to znači da će se na strani ponude, na deviznom tržištu, pojaviti mnogo više sredstava i to može doprinijeti čak i eventualnom obaranju postojećeg kursa.
“Dakle, dolazak tih velikih sredstava, na osnovu investicija i kredita od Emirata, koji je praktično ugovor od milijardu dolara, sve to povećava ponudu na deviznom tržištu i olakšava Narodnoj banci vođenje te politike plivajućeg deviznog kursa”, objasnio je sagovornik Tanjuga.
Dugalić je zaključio da u vođenju monetarne politike nove vlade neće biti bilo kakvih značajnijih promjena, čak i u slučaju da dođe do velikog priliva deviza, kao prije nekoliko godina kada smo imali veliki priliv po osnovu privatizacija i dokapitalizacija banaka, u jednom kratkom periodu može doći do pada deviznog kursa. Tanjug