SARAJEVO – Ustavni sud BiH jedna je od najvažnijih institucija čija je glavna uloga da čuva suverenitet, integritet i nezavisnost države. Pored činjenice da u Sudu od devet trenutno radi šest sudija, ova institucija konstantno je na udaru onih političkih snaga koje žele da je stave pod svoju kontrolu.
Podsjećamo da od 1. januara u Sudu nema nijednog sudije iz RS, dok u FBiH već dugo traje trakavica oko izbora nasljednika sudije Mate Tadića. U međuvremenu je predsjednica Ustavnog suda BiH Valerija Galić obavijestila Parlament FBiH da ove godine još jedan sudija ide u penziju.
Filijala SDA
Dok je za stranke trojke priča o reformi Ustavnog suda među posljednjim prioritetima, za Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a, to je pitanje svih pitanja, zbog čega bi, kako kaže, mogao biti stopiran evropski put naše zemlje.
Predstavnike stranaka koalicije na državnom nivou, ali i opozicije, pitali smo kakve su šanse da se Ustavni sud BiH popuni i reformiše i prije prijema naše zemlje u EU?
“Zahvaljujući stavovima stranaka iz FBiH, mislim da su male šanse. Ovo što sad postoji nije Ustavni sud. Imamo filijalu SDA, imamo dva člana koja su direktno došla iz SDA i to je nesporna činjenica. Ustav je precizan i govori koliko Sud treba da ima članova. Taj uslov nije ispunjen, tako da nemamo Ustavni sud, nego imamo političko tijelo. Što se tiče SNSD-a, naši stavovi su jasni. Ako bude spremnosti da se uđe u ispunjenje mogućnosti da u Parlamentarnoj skupštini zakonom regulišemo drugačiji način izbora stranih sudija, ako bude volje, imaće sagovornika u ukupnoj reformi. A ako ne, imaćemo ovo što imamo”, rekla je za Oslobođenje Snježana Novaković-Bursać, zamjenica predsjedavajućeg Kluba srpskog naroda u Domu naroda PSBiH.
Poslanik SDP-a u Predstavničkom domu PSBiH Albin Muslić kaže da u toj stranci uvijek polaze od Ustava BiH, koji je jasno normirao strukturu i nadležnost Ustavnog suda.
“Cijenimo da se pitanje izbora sudija u Ustavni sud, pogotovo kad je riječ o stranim sudijama, ne može ni na koji drugi način regulirati osim da se mijenja i Ustav. Dakle, moramo promijeniti Ustav da bismo strukturu Suda sa aspekta stranaca mijenjali, jer su odredbe Ustava jasne. Što se tiče sudija koje trebaju biti popunjene od vlasti u BiH, cijenimo da je to proces koji se dešava. Ustavni sud kao čuvar Ustava treba da nesmetano funkcioniše. Šta će se dešavati u perspektivi, teško je sa ove tačke gledišta prejudicirati. U svakom slučaju, Ustavni sud ne smije biti doveden u situaciju da zbog nedostatka sudija ne može adekvatno raditi i čuvati Ustav BiH”, naglasio je Muslić.
Slavko Matić, poslanik HDZ-a BiH u Predstavničkom domu PSBiH, kaže za Oslobođenje da je ta stranka zainteresovana za popunu Suda u punom kapacitetu.
“Isto tako smo zainteresirani da stranci okončaju svoj mandat i da se ta mjesta rasporede između konstitutivnih naroda i ostalih u BiH, kako to već kome pripada. Bitno je da tako značajna institucija za državu radi u punom kapacitetu”, ističe Matić.
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba poslanika SDA u PD-u PSBiH, rekao je za naš list da nije vrijeme da se o najvažnijoj instituciji koja čuva ustavni poredak raspravlja na privatnim mjestima.
Bitan je balans
“U Ustavu BiH precizirano je šta se može uraditi u odnosu na Ustavni sud, koji nema čak ni odrednica o nacionalnoj strukturi, nego se biraju sudije u odnosu na njihovu stručnost. Iz tog razloga smatramo da je donošenje zakona o Ustavnom sudu, koji bi prije svega tretirao odlazak međunarodnih sudija, u rangu izdaje BiH. Bitno je naglasiti da su međunarodne sudije koje imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava balans kod donošenja odluka i one sprečavaju da se odluke donose dva protiv jednog, što je uvijek problem u drugim organima na državnom nivou. U Ustavu je precizno definisano da se zakonom može regulisati samo drugačiji način izbora stranih sudija. Strane sudije po Ustavu moraju ostati, a da li će se birati na ovaj način kao što je Ustav definisao, da ih uz konsultacije s Predsjedništvom BiH imenuje predsjednik Evropskog suda za ljudska prava ili na drugi način, to je pitanje koje nije prioritetno. Prioritetna je popuna Suda”, zaključio je.Oslobođenje