ZENICA, Uprava “ArcelorMittala Zenica” odbacila je prijedlog Sindikata da radnicima ove kompanije, za vrijeme privremenog prekida rada, na koji će najvjerovatnije otići od 1. aprila, isplaćuje 65 posto, a ne 55 posto prosječne plaće u Federaciji BiH kako je predložio menadžment.
Sindikalni čelnici juče su optužili poslovodstvo, da pregovore o paketu mjera koje je kompanija planirala poduzeti s ciljem prevladavanja posljedica globalne ekonomske krize, koristi kao paravan za svoje poteze na štetu radnika.
“Uprava je već donijela svoje odluke i pregovori sa Sindikatom su samo alibi kojim žele odgovornost prebaciti na Sindikat. Očekivali smo da će nas prihvatiti kao ravnopravnog partnera u pregovorima, međutim, oni očito ne misle tako”, kaže Ešref Hadžić, predsjednik Sindikalne podružnice u departmentu “Saobraćaj” i član Glavnog odbora Sindikata “ArcelorMittala Zenica”.
Islam Imamović, predsjednik Sindikata kompanije koja ima 3.840 uposlenih, odbacio je mogućnost da sindikalci potpišu sporazum kojim bi prihvatili prijedloge Uprave da radnicima od 1. aprila plata i topli obrok budu smanjeni za 40 ili 50 odsto. Kao druga varijanta pomenuta je potpuna obustava proizvodnje i upućivanje radnika na čekanje.
“Ako dođe do privremenog prekida rada, svi radnici, osim direktora, treba da podnesu jednak teret. Postoji mogućnost da Parlament FBiH donese podsticajne mjere za privrede, zbog čega smo i tražili korigovanje naknade za vrijeme prekida rada”, kaže Imamović.
Menadžment “ArcelorMittala” predložene mjere opravdao je smanjenjem proizvodnje, jer su im zbog globalne ekosnomske krize znatno smanjene porudžbine čelika na inostranom tržištu.
“Kakva je to kompanija koja se diči da je najveća na svijetu u svom sektoru, a već spočetka krize ruku zavlači u radnički džep. Normalno je da se ovako velika kompanija prvo osloni na vlastite rezerve, pa tek onda udara po već siromašnim radnicima”, kazao je Hadžić.
Čelnici Sindikata ponovili su da više od 1.900 radnika kod Raiffeisen banke, preko koje posluje “ArcelorMittal”, ima kredite, čija ukupna vrijednost iznosi oko 17 miliona KM i izrazili bojazan da ih neće moći otplaćivati ukoliko Uprava preduzeća provede najavljene mjere.Nezavisne novine