BANJALUKA, Drvna industrija “Vukelić”, jedan od većih prerađivača drveta u RS, zbog spora sa “Šumama RS” i nedostatka sirovina, krajem ovog mjeseca počeće uvoziti oblovinu iz Hrvatske.
“Šume RS” obustavile su isporuku sirovine Drvnoj industriji “Vukelić” zbog duga od 186.000 KM. Nikola Vukelić, vlasnik Drven industrije “Vukelić”, kaže da je spreman da izmiri dug ukoliko bude redovno dobijao oblovinu, što sada nije slučaj.
“Primoran sam da uvozim oblovinu iz Hrvatske, jer me ‘Šume RS’ uslovljavaju da izmirim 186.000 KM duga. To je smiješna cifra u odnosu na promet od 22 miliona KM, koji sam prošle godine imao u poslovanju sa ‘Šumama RS’. Razgovorao sam s predstavnicima ‘Hrvatskih šuma’ i dogovorio kompletan aranžman za ovu godinu, odnosno isporuku oko 30.000 kubika. Cijena drveta s plaćenim transportom je, ako ne jeftinija, onda ista kao i u ‘Šumama RS'”, kaže Vukelić i dodaje da i on od resornog ministarstva potražuje oko 700.000 KM podsticaja.
Neđo Ilić, generalni direktor “Šuma RS”, kaže da sirovine ima dovoljno i da će Drvna industrija “Vukelić” dobiti oblovinu čim izmiri dugovanja.
“Stav Nadzornog odbora ‘Šuma RS’ je da se drvo ne isporučuje nikome ko ima dugovanja, jer trenutno potražujemo oko deset miliona KM, što ugrožava dalji rad ovog preduzeća”, kaže Ilić.
Vukelić, pak, tvrdi da zbog nerada “Šume RS” nemaju dovoljno drveta i da veliki broj pilana muku muči s nabavkom, a da će se u narednom periodu velika većina prerađivača drveta preorijentisati na nabavku sirovine u zemljama regiona.
Lazo Šinik, sekretar Udruženja prerađivača drveta pri Privrednoj komori RS, kaže da “Šume RS” moraju smanjiti cijene, jer su zemlje regiona mnogo konkurentnije i zato ne čudi da se prerađivači odlučuju za uvoz oblovine.
Radnici na čekanju
Nikola Vukelić ističe da je od početka godine od “Šuma RS” dobio samo 120 trupaca, što zadovoljava jednodnevnu proizvodnju njegovog preduzeća.
“Suočen sam sa slanjem radnika na čekanje, jer zbog nedostatka sirovina nemaju šta da rade, iako imamo tržište”, ističe Vukelić, čija firma zapošljava 186 radnika. Nezavisne novine