SREBRENICA, Prinosi meda kod pčelara u srebreničkoj opštini veoma su slabi i za oko 70 odsto manji u odnosu na isti period prošle godine, rečeno je Srni u ovdašnjim udruženjima pčelara “Skelanka” i “Osat”.
Predsjednik “Skelanke” Mujo Salihović kaže da je hladno i kišno proljeće negativno uticalo na pčele i da je sezona cvjetanja bagrema bila kišna.
“Izostala je ishrana nektarom bagremovog behara i proizvodnja bagremovog meda pa je saće ostalo skoro prazno za razliku od prošle godine kada smo imali rekordne prinose meda od bagrema”, pojašnjava Salihović.
On ukazuje da se stanje popravlja i da će biti bolji prinosi livadskog i drugih vrsta meda, ali da će u cjelini ova godina za pčelare biti znatno slabija od prethodne.
Slično tvrdi i Salko Nukić, predsjednik Udruženja pčelara “Osat”. On ističe da se ovih dana situacija poboljšava, jer je u toku beharanje kupine koje ima puno na ovom području i da je sezona poljskog cvijeća što daje optimizam pčelarima da će, ipak, prinosi meda biti znatno bolji nego prošlog ljeta.
Udruženje pčelara “Osat” ima 30 stalnih članova i još toliko onih koji povremeno plaćaju članarinu i ukupno posjeduju oko 3.000 pčelinjih društava.
Udruženje “Skelanka” broji oko 250 članova sa oko 6.000 košnica.
Prema riječima predsjednika ovog udruženja Salihovića, polovinu članstva čine pčelari koji žive u Srbiji, ali pčelinjake imaju na svojim imanjima u rodnim selima pored Drine u okolini Skelana, odnosno u Republici Srpskoj.
Salihović naglašava da, uprkos hladnoći i kišnom periodu, ovog proljeća nije bilo uginuća pčelinjih društava niti pojave nekih oboljenja.
“Ovog proljeća povećano je rojenje pa bilježimo porast broja pčelinjih društava i slabije prinose meda u odnosu na prethodne godine”, ističe Salihović.
U oba srebrenička udruženja pčelara tvrde da pčelarstvo ima dobru perspektivu na ovom području koje ima bogatu vegetaciju i nije zagađeno, a pčele imaju na raspolaganju veliko prostranstvo što omogućava i dobre prinose meda u normalnim uslovima kakvi nisu bili ovog proljeća zbog hladnoće i kiše. Srna