BANJALUKA, BRČKO, Prinos kukuruza na parcelama u BiH bi u ovoj godini mogao da bude manji i do 60 odsto u odnosu na prethodnu godinu, tvrde iz Udruženja poljoprivrednika.
Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS, istakao je da berba kukuruza ne teče gotovo nikako zbog kišnog vremena u ovom mjesecu, koje onemogućava ulazak u njive.
“Procjenjuje se da će ukupan prinos kukuruza u ovoj godini biti i do 60 odsto slabiji u odnosu na prethodnu godinu”, kazao je Usorac.
On je naglasio da ima parcela na kojima je prinos dvije tone po jednom hektaru, dok ima i parcela s prinosom od sedam tona po hektaru.
“Ovogodišnji rod kukuruza karakteriše izuzetno visoka vlaga, koja ide i do 30 odsto, a sušenje je veoma skupo”, rekao je Usorac i naglasio da zbog kišnog vremena kasni i jesenja sjetva, koja mora biti odložena.
Miro Pejić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika u BiH, istakao je da će prinosi kukuruza biti znatno smanjeni, prije svega zbog lošeg vremena i poplava prilikom proljetne sjetve.
“Nemamo domaćeg proizvoda i zavisimo od uvoza, a oni koji uvoze vrlo dobro znaju situaciju i diktiraju cijene, pa tako početkom godine očekujemo rast cijena kukuruza”, rekao je Pejić.
On je naveo da, prema informacijama sa terena, nisu zasijane planirane površine, a razlog je ekonomska situacija poljoprivrednika i kišno vrijeme.
Berba oko 5.500 hektara pod kukuruzom na području Brčko distrikta ozbiljno kasni zbog nepovoljnih vremenskih uslova tokom vegetacije, a posebno kišnog perioda u oktobru.
Prema procjenama, obavljena je tek na polovini parcela, a ratari se najčešće odlučuju za kombajniranje s krunjenjem i uslužno sušenje zrna.
Rod je uglavnom oko šest tona po hektaru, a to je, kažu poljoprivrednici, manje od prosjeka iz prethodnih godina.
“Imao sam 12 hektara pod kukuruzom, a preostaje da oberem još jednu trećinu. Sve sa parcela vozim na sušenje, a rod od oko osam tona po hektru, uz podsticaj Vlade distrikta, obezbjeđuje mi skromnu zaradu”, kaže Mladen Pejin, poljoprivrednik iz Grbavice, kod Brčkog.
I sjetva pšenice ozbiljno kasni, a očekuje se da, ukoliko ne bude obilnijih padavina, bude intenzivirana u narednom periodu.
Todor Šalipur, samostalni stručni saradnik za privredu u opštini Donji Žabar, kazao je da berba kukuruza još nije završena zbog loših vremenskih prilika, pa će tako i jesenja sjetva biti prolongirana.
“Vremenske prilike ne idu na ruku poljoprivrednicima, ali se nadamo da će uspjeti da zasiju planirane površine”, dodao je Šalipur. Nezavisne novine