SARAJEVO, Cilj seminara “Kako unaprijediti kvalitet proizvoda i izvoza drvne industrije”, koji se danas održava u Sarajevu, jeste razmjena iskustva o primjeni novih tehnologija u obradi drveta, što bi doprinijelo povećanju kvaliteta i cijena drvnih proizvoda.
Sekretar Asocijacije drvne industrije i šumarstva Spoljnotrgovinske komore BiH Selma Bašagić istakla je da će na seminaru biti riječi i o uticaju brenda zemlje porijekla na vrijednost namještaja kod uvoznika u EU.
Bašagićeva je istakla da Spoljnotrgovinska komora apeluje da nadležne institucije donesu određene mjere za unapređenje proizvodnje i podsticaja izvoza, kao što je donošenje zakona o šumama u FBiH.
Ona je naglasila da Spoljnotrgovinska komora provodi i aktivnosti koje se mogu poduzeti u okviru banaka kako bi se dobili povoljniji krediti za pripremu izvoza.
Govoreći o pričinjenoj šteti u drvnoj industriji nastaloj u posljednjim poplavama, ona je naglasila da će one iznositi nekoliko desetina miliona maraka, jer jedan broj kompanija ima totalnu štetu, a neke djelimično.
“Obratili smo se i Udruženju banaka BiH i tražimo da se uvede moratorijum za firme koje su potpuno poplavljene ili odgađanje plaćanja kredita za sve koji su pogođeni poplavama”, rekla je Bašagićeva.
Menadžer firme “Ekonomik” iz Viteza Lordan Iličić istakao je da drvna industrija u BiH postiže jako dobre izvozne rezultate u posljednje vrijeme, ali da se došlo u fazu kada se moraju preduzeti konkretne akcije da bi se podigao taj nivo.
“U ovom trenutku imamo rast izvoza, ali nemamo razvoj drvne industrije koji je važan za dugoročni plasman drvnih proizvoda”, istakao je Iličić, dodavši da se više treba raditi na jačanju brenda BiH, kao zemlje porijekla, kako bi se podigla vrijednost domaćih proizvoda u EU koja je osnovno tržište.
Prema njegovim riječima, mora se raditi i na dizajnu drvnih proizvoda i na taj način povećati njihovu vrijednost. “Većina firmi iz BiH na tržištu konkuriše isključivo cijenom, što nije strategija koja može obezbijediti investicije u tehnologiju i razvoj”, poručio je Iličić.
On je naglasio da je drvna industrija u posljednjim poplavama pretpjela veliku štetu i, prema nezvaničnim podacima, pogođeno je čak dvije trećine drvne industrije, a posljedice će biti dugotrajne i biće potrebno vrijeme za sanaciju.
Iličić se nada podršci vlasti ovom sektoru indiustrije koji jedini ostvaruje suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni. Srna