NJUJORK, Bankarske korporacije “Sitigrup” (Citigroup) i “Vels Fargo” (Wells), koje vode žestoku borbu za preuzimanje američke banke “Vehovija” (Waćovia), jedne od žrtava kreditne krize, saopštile su da uspostavljaju “primirje” do 8. oktobra, izjavili su predstavnici tih finansijskih institucija.
One računaju da će za to vrijeme, uz pomoć Federalnih rezervi (FED) naći izlaz iz zamršene situacije, koji će odgovarati svim zainteresovanim stranama, prenose svjetske agencije.
“Sitigrup” je u trci za kupovinu “Vehovije” u ponedeljak podnjela sudsku tužbu protiv “Vehovije” i rivala “Vels Fargo” sa zahtjevom za odštetu od 60 milijardi dolara zbog raskidanja sporazuma, saopštila je “Sitigrup”.
“Vehovija”, četvrta po veličina banka u SAD, je, naime, krajem prošle sedmice iznenadila “Sitigrup” saopštenjem da će prihvatiti povoljniju ponudu finansijske kompanije “Vels Fargo” od 15 milijardi dolara uz zamjenu akcije za akciju.
“Sitigrup” je početkom prošle sedmice postigla sporazum o preuzimanju samo bankarskih operacija “Vehovije” za 2,1 milijardu dolara i taj sporazum je smatrala zaključenim, budući da su ga savjeti direktora obiju kompanija već odobrili i da se očekivala još samo saglasnost akcionara i vlasti. Tim sporazumom je bilo predviđeno da “Sitigrup” preuzme i 42 milijarde dolara gubitaka “Vehovije”.
“Vels Fargo” je, pak, ponudio preuzimanje cjelokupnog biznisa “Vehovije” sa ciljem osnivanja objedinjene banke “Vehovija-Vels Fargo” koja bi mogla postati jedna od najvećih institucija u oblasti finansijskih usluga.
Izvršni direktor “Sitigrupa” Vikram Pandit je ocenio da je “bilo kakav sporazum između ‘Vehovije’ i ‘Vels Farga’ nezakonit. Mi ćemo nastaviti da energično štitimo interese ‘Sitigrupa’ i prava na kompletiranje ove transakcije”.
Eksperti smatraju da će razmirice oko kupovine “Vehovije” sve strane razrješiti maksimalno operativno kako se ne bi dozvolilo sniženje vrijednosti aktiva te banke.
Vrijednost akcija “Vehovije” je 6. oktobra potonula 43 centa, ili 6,9 odsto, na 5,78 dolara, ali su istovremeno pojeftinile i dionice “Sitigrupa” i “Vels Farga”, za 5,1, odnosno 2,7 odsto.
Tekuća finansijska kriza je negativno uticala na “Sitigrup” čija je tržišna vrijednost ove godine smanjena 38 odsto, na oko 100 milijardi dolara. Ukoliko bi kupila “Vehoviju”, “Sitigrup” bi stekla treću po veličini bankarsku mrežu u SAD.
U ovako zamršenoj situaciji FED predlaže kompromisno rješenje i podjelu mreže od 3.346 poslovnica “Vehovije” po geografskom principu. Ukoliko se, pak, produži nadmetanje pred sudom, to bi moglo dovesti do neželjenih posljedica po sve strane.