BANJALUKA, Politika prikupljanja i trošenja javnih prihoda u BiH ide u potpunosti u korist javnog sektora, a na štetu građana, ocijenila je član Odbora direktora “Transparensi internašnel BiH” Aleksandra Martinović.
“U prošloj i početkom ove godine nastavljen je trend visokih i povećanih poreskih opterećenja za građane. Vlade se ponašaju neodgovorno u trošenju javnog novca”, rekla je Martinovićeva u Banjaluci na konferenciji za novinare pod nazivom “To je naš novac”.
Ona je istakla da prihodi rastu iz godine u godinu prosječno oko 11 odsto, dok rashodi rastu prosječno za 20,3 odsto.
“Početni budžetski suficit od 589 miliona KM u 2006. godini, smanjen je za više od 60 odsto u 2007. godini, a u 2008. godini bilježimo deficit od 128 miliona KM koje smo nadoknadili kreditom MMF-a”, dolala je Martinovićeva.
Ona je istakla da građani ne percipiraju javni novac kao svoj, te nisu senzibilisani o pitanjima njihovog učešća u procesu raspolaganja javnim finansijama.
“S obziorm da nije sačinjen socijani program, niti definisan socijalni cenzus za pojedine dadžbine, prosječna bruto plata jednog člana četveročlane porodice ne može podmiriti sve obaveze i izdvajanja, čak ni u minimalnom obimu potrošačke korpe”, istakla je Martinovićeva.
Ona je naglasila da ukupna potrošnja vladinog sektora po prosječnoj porodici od četiri člana iznosi 1.080 KM, što je znatno više od prosječne plate.
Potredsjednik Upravnog odbora Fondacije “Centar za zastupanje građanskih interesa” Zoran Ivančić istakao je da u RS prosječna četevročlana porodica sa jednim zaposlenim koji prima prosječni lični dohodak, mjesečno izdvaja 757 KM u državne budžete i javne fondove.
On je naglasio da je izdvajanje za državnu kasu najveća stavka u mjesečnom budžetu koja mora biti podmirena uprkos tome što plata prema potrošačkoj korpi nije dovoljna ni za podmirivanje osnovnih životnih potreba prosječne porodice.
Ivančić je na konferenciji, na kojoj su predstavljeni rezultati istraživanja koje je proveo “Prism risrč” /”Prism Research”/, rekao da čak 89, 8 odsto ispitanika ne zna ni otprilike koliko je novca prikupljeno na svim nivoimna vlasti u BiH u toku prošle godine.
Prema njegovim riječima, 83,4 odsto ispitanika ne zna da oko 120 000 ljudi prima platu iz svih nivoa vlasti u BiH, dok 96, 4 odsto ispitanika ne zna koliko procenata svojih ukupnih primanja jedna prosječna četveročlana porodica u BiH uplati na račune budžeta i javnih fondova.
Istraživanja “Prism risrča” o tome koliko su građani upoznati sa pitanjima javnih finansija u BiH, provedeno je metodom slučajnog uzorka na hiljadu ispitanika u oktobru ove godine.