BANJALUKA – Agencija za agrarna plaćanja Republike Srpske i resorno ministarstvo u sklopu podsticaja za kapitalne investicije u ovoj godini prioritet su dali investicijama u poljoprivrednu mehanizaciju u iznosu od 1,8 miliona maraka. Od te sume za traktore je namijenjeno milion maraka, a za priključke 800.000.
U javnom pozivu, koji je raspisan juče, a koji je otvoren 30 dana, navodi se kako na podršku, doduše manju, mogu računati i oni koji budu investirali u stočarsku i biljnu proizvodnju, kao i poljoprivrednici koji investiraju u preradu i skladištenje poljoprivrednih proizvoda. Sveukupno, u pitanju je iznos od oko šest miliona maraka.
Podsticajima su obuhvaćena i ulaganja u izgradnju plastenika i nabavku opreme, za podizanje višegodišnjih proizvodnih zasada malina, kupina, borovnica, aronija i jagoda, kao i za postavljanje protivgradnih mreža.
Rezervacija sredstava za podršku se ostvaruje prije investiranja, na osnovu podnesene prijave na javni poziv. Odobravaju se u iznosu od 30 odsto od ukupne vrijednosti investicije za komercijalna, a 15 odsto za nekomercijalna gazdinstva. Iznos se uvećava za pet odsto, ako je nosilac gazdinstva žena ili poljoprivrednik do 40 godina starosti.
Ono što agencija neće podržati je kupovina građevinskog zemljišta i postojećih zgrada i objekata, nabavku korištene opreme, građevinskog materijala, te rekonstrukciju i adaptaciju postojeće opreme. Novca nema ni za izdatke prilikom investicija koje su nastale zbog komunalnih naknada i doprinosa, nabavke izvršene lizingom i nabavke izvršene na osnovu donacija i poklona.
Provjeru realizacije investicija će vršiti komisija na licu mjesta kod korisnika sredstava, kao i kontrolu roka u kojem se investicija realizuje.
U Savezu udruženja poljoprivrednih proizvođača RS kažu kako je modernizacija i zanavljanje mehanizacije ključni faktor u razvoju domaće poljoprivrede, jer je postojeća u prosjeku stara više od dvije decenije.
“Tu se pojavljuje problem u potrošnji goriva, učinku i energentima. Drugi problem je što ova mehanizacija nije adaptirana za nove modernije priključne mašine, koje zahtijevaju dodatne izlaze, a koji bi omogućili njihovu potpunu i dosljednu primjenu. Sve to poskupljuje domaću proizvodnju”, kaže Stojan Marinković, predsjednik Udruženja.
Smatra da će, i pored podsticaja, brojni poljoprivrednici koji imaju potrebu za nabavkom mehanizacije kalkulisati.
“Vidjećemo koliko će poljoprivredni proizvođači biti spremni da investiraju u novu mehanizaciju, imajući u vidu loše stanje u agraru i otvorene granice koje nam ne dozvoljavaju da se širimo onoliko koliko možemo. Brojni poljoprivrednici, i pored mogućnosti, kalkulišu da li vrijedi uložiti u takvo nešto usljed prekomjernog uvoza i nemogućnosti plasmana vlastitog proizvoda”, zaključio je Marinković. Nezavisne novine