SARAJEVO, Činjenica da je Ruska Federacija od 22. avgusta stekla status punopravne članice Svjetske trgovinske organizacije /STO/ mogla bi da ima ograničene refleksije na proces pregovaračkog procesa BiH o prijemu u tu organizaciju, rečeno je u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
S obzirom na to da je Rusija, prethodnih godina, za ključne članice STO bila prioritet među zemljama u procesu pristupanja ovoj organizaciji, može se očekivati da će nešto veća pažnja članica biti posvećena procesima koje vode ostale zemlje, uključujući i BiH.
S druge strane, ističu u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, postoji mogućnost eventualnog uključivanja Rusije, kao nove članice STO, u Radnu grupu za pristupanje BiH, što bi, posebno u oblasti bilateralnih pregovora o pristupu tržištu, moglo otežati i prolongirati finalizaciju pregovora i konačan prijem BiH u STO.
Istovremeno, pregovori resornog ministarstva i tima BiH za pristupanje STO, u okviru cjelokupnog procesa, posljednjih nekoliko mjeseci bilježe značajan napredak, kako u oblasti multilateralnih pregovora o spoljnotrgovinskom režimu BiH, tako i o domenu bilateralnih pregovora o pristupu tržištu.
Kako saznaje u ovom ministarstvu, osnovni problem na putu okončavanja pristupnih pregovora BiH sa preostalim članicama STO jeste posljedica ugovornog odnosa BiH i EU uspostavljenog zaključivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, u okviru strategije EU za prijem novih članova.
BiH ima veoma liberalan spoljnotrgovinski režim, kako u pogledu visine carinske zaštite u primjeni na uvoz robe, tako i u pogledu mogućnosti prisustva stranog kapitala u različitim sektorima pružanja usluga. U skladu s tim, kada bi BiH bila u poziciji da u ovim pregovorima vodi računa samo o vlastitim interesima, Pregovarački tim bi veoma lako našao kompromisno rješenje za preostala otvorena pitanja u pregovorima sa pomenutim zemljama, pojašnjavaju u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.
Drugim riječima, u bilateralnim pregovorima sa ostalim zemljama BiH ne može kao rezultat pregovora dogovoriti liberalniji režim od onog koji prema tim zemljama primjenjuje EU.
Kada je riječ o bilateralnim pregovorima sa EU, oni se u formalnom smislu ne vode, ali se mora potpisati bilateralni Protokol između dvije strane. U ovom trenutku, ističu u resornom ministarstvu, EU uslovljava potpisivanje bilateralnog protokola u okviru BiH-STO pristupnog procesa prethodnim razrješenjem nekih otvorenih pitanja u okviru provođenja Privremenog sporazuma u okviru Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji.
Ozbiljan problem za BiH predstavljaju i bilateralni pregovori sa Ukrajinom u oblasti pristupa tržišu, uključujući sve segmente, carinske koncesije za nepoljoprivredu i poljoprivredu, te pristup tržištu svih sektora usluga. Srna