• Ugovori o kreditima vezanim za CHF su zakoniti i tiču se odnosa banke i klijenta
• Prijedlog zakona narušava osnovne temelje vladavine prava
• Zakon bi nanio štetne posljedice za državu i njene građane
BANJALUKA, SARAJEVO, MOSTAR, Uprave Hypo Alpe-Adria-Bank Banja Luka i Hypo Alpe-Adria-Bank uputile su pismo Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, u kojem tvrde da je prijedlog Zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima u konvertibilne marke protivan principima vladavine prava i samim time neustavan.
Ako Parlament usvoji zakon, koji je predložio g. Mario Karamatić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, isti bi proizveo štetne posljedice, ne samo za cjelokupan bankarski sistem BiH, nego i za državu i poreske obveznike. Pored toga – prouzrokovao bi dodatu pravnu nesigurnost među stranim investitorima.
Uprave Hypo banaka u BiH vjeruju, a na osnovu mišljenja najboljih domaćih pravnih stručnjaka, da postoje brojni razlozi zbog kojih je pomenuti prijedlog Zakona neustavan:
• Parlamentarna skupština BiH, prema Ustavu, nema nadležnosti za donošenje ovakve vrste zakona. Odlučivanje o sadržaju obligacionopravnih odnosa prema odredbama Ustava BiH definitivno ne spada u nadležnost države, nego u nadležnost entiteta, te bez njihove saglasnosti ne postoji ustavni osnov da Parlamentarna skupština BiH donese predloženi zakon.
• Pored toga, ovo bi predstavljalo direktno miješanje zakonodavne u sudsku vlast. Zakonodavac bi praktično djelovao kao zastupnik interesa tužilaca, a istovremeno na sebe preuzeo ulogu sudske vlasti,
• Prijedlog Zakona promoviše povredu prava na imovinu i uvodi retroaktivnu primjenu zakona, čime se narušavaju temelji pravne sigurnosti,
• Dodatno, ovaj prijedlog Zakona predstavlja klasičnu diskriminaciju u bankarskoj industriji narušavajući pravila o konkurenciji, jer se narušava tzv. princip „ravnopravne tržišne utakmice“.
• Sve pravosnažne presude, po pitanju valutne klauzule, donesene su u korist banaka, što potvrđuje ispravnost primjene važećih zakona.
• Prijedlog Zakona promoviše diskriminaciju građana/klijenata. Nudeći najniže, fiksne, kamatne stope samo pojedinim klijentima, znači da će drugi klijenti/građani biti lišeni te prednosti te nastaviti plaćati ionako značajno skuplje kredite sa valutnom kaluzulom u EUR.
• Prijedlog Zakona predstavlja brojne povrede prava garantovanih međunarodnim aktima, kao što su provizije Vašingtonske konvencije o zaštiti stranih investicija.
• Ugovori o kreditima sa valutnom klauzulom u CHFu su utemeljeni zakonom. Banke su pružale i pružaće podršku svojim klijentima, kojima je podrška potrebna, kako bi mogli da servisiraju svoje ugovorne obaveze.
• Svaki eventualni spor koji proizlazi iz ugovora o kreditu najbolje mogu riješiti ugovorne strane, banka i klijent, a u slučaju tužbe – nadležni sud
Mi u Hypo bankama u BiH nastojimo, na najbolji mogući naći, iznaći pragmatično i fer rješenje za sve klijente korisnike kredita sa valutnom klauzulom CHF, a kao što smo to radili do sada, i dalje smo spremni nastaviti usko koordinisati sa Vladom, nadležnim tijelima i regulatorima po ovom pitanju.
10 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Fuj sve lopov do lopova, a drzava ih cuva kao da su jedina banka na svijetu. Bas me zanima ko ima interesa u svemu ovome iz drzavnih institucija. Svugdje u svijetu neko bi isao u zatvor,samo kod nas obratno. Sta god sutra bilo treba svi da tuze pa da im bude gore i da ostanu bez ikakvog profita.
Argumentacija im nije dovoljno dobra. Koga zanima neka progoogla sva mišljenja koja su data u Hrvatskoj na istu temu. Osnovno je da ugovor o kreditu, procedura odobravanja, takozvane konverzije imaju ozbiljne manjkavosti upravo pravne prirode.
Realno i da se usvoji zakon, sve ce pasti na nekom ozbiljnijem sudu, te namirenje stete bankama ce snositi svi drzavljani BiH (kroz skuplju struju, kroz akcize..) Dignes kredit u francima, a primas platu u KM, realno u ugovoru je samo trebalo stajati da si GLUP.
Nema Hipo banka nikakve štete,o čemu vi pričate,jedina šteta za banku je što dalje nebi bilo kradje iscrpljenih klijenata,nebi bilo ekstra lihvarskog i zelenaškog profita.
Troškove konverzije ne treba da snosi niko nego banka da vrati pokradeno i namiri trošak.
Gospodine Ostoja, bez uvrede, al ne lupaj molim te. Niko od ojađenih klijenata nije vidio ni “F” od franka. Svima je kredit isplaćem u KM, prema tome, ne komentarišite nešto o čemu veze nemate.
“Sve će pasti na nekom OZBILJNOM sudu…” Koji je to OZBILJNI sud na strani ZELENAŠA,LIHVARA,L….”
Šta pričate vi?
Gospodjo Mija, ocigledno niste procitali zakon o deviznom poslovanju ni Vi, a ni ove budale sto su dizale u francima..
u Strazburu ce pasti ko s kruske..a vi malo procitajte zakon o deviznom poslovanju..
A,vi pročitajte Zakon o obligacionim odnosima,
Pročitajte šta su uradile vlade svih zemalja u okruženju,Srazbur će biti na strani pravde,koja je spora , ali dostižna.
Ja podigao po 12% ti po 6% i sad ja glup, a ti pametna…aj skontaj sta pricas!