SARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić i zamjenik kineskog premijera Žang Dejiang konstatovali su danas u Sarajevu da izuzetno prijateljski odnosi BiH i Kine nisu praćeni snažnim razvojem ekonomskih i odnosa u drugim oblastima.
Ocjenjujući posjetu kineske delegacije BiH, kao možda jednu od najbitnijih za BiH do sada, jer su došli “bitni ljudi vodeće ekonomske sile u svijetu”, Špirić je na konferenciji za novinare rekao da je zaključeno da u narednom periodu treba učiniti sve da dođe do jačanja nivoa ekonomske i trgovinske razmjene, koja je ostvarivala deficit na strani BiH.
“Dogovorili smo se da aktiviramo djelovanje mješovitog ekonomskog-trgovinskog komiteta u kojem će obje strane definisati prioritete buduće ekonomske i trgovinske saradnje” – istakao je Špirić.
On je naveo da je dogovoreno i da BiH obezbijedi jednake uslove za nastupe vodećih kineskih kompanija u procesima privatizacije, odnosno obnove i izgradnje BiH.
“Postoji veliki prostor ali i interes BiH za investiranje u oblasti elektroenergetike, drvoprerađivačke industrije, razvoj turizma i poljoprivredu” – pojasnio je Špirić.
Prema Špirićevim riječima, današnje potpisivanje sporazuma – Izvršnog programa o kulturnoj saradnji za period od 2008. do 2011. godine, razmjene nota o prihvatu pomoći za projekte razvoja ljudskih resursa i Memoranduma o razumijevanju o saradnji na promociji investicija između Agencije za promociju stranih investicija BiH i Agencije za promociju investicija Ministarstva trgovine Kine nastavak je intenzivnije saradnje.
Špirić je goste upoznao sa situacijom u BiH – razvojem političkih odnosa, provođenjem Dejtonskog sporazuma, razvojem ekonomije, bilateralnom i multilateralnom saradnjom sa susjednim i zemljama u regionu.
On je rekao da je kineski vicepremijer saopštio da je njegova zemlja zainteresovana da učestvuje na Sarajevskom filmskom festivalu i da bude formirano odjeljenje Konfučijevog instituta u BiH.
“Intenziviranje saradnje u svim sferama kulture predstavlja svojevrstan doprinos upoznavanju kulturne baštine i savremenog kulturnog stvaralaštva naroda obje države”, naglasio je Špirić.
On je zahvalio na spremnosti Kine da pruži pomoć institucijama BiH za projekte obuke i ljudskih resursa, te za poziv da on i načelnik Oružanih snaga BiH posjete Kinu, jer je u pripremi potpisivanje memoranduma o razumijevanju o saradnji između minstarstava odbrane dvije zemlje, što je od velikog značaja za BiH.
Deiang je istakao da se u proteklih 13 godina, od uspostavljanja diplomatskih odnosa, međusobni odnosi dvije zemlje odvijaju stabilno i da su postignuti značajni rezultati u raznim oblastima.
“Cilj moje posjete je učvršćivanje prijateljstva, jačanje, upoznavanje i unapređenje saradnje. Razgovarali smo o podizanju nivoa ekonomsko-trgovinskih odnosa i jačanju humanitarne saradnje u drugim oblastima. Kineska Vlada je zadovoljna dobrim trendom razvoja između dvije države”, istakao je Deiang.
On je rekao da Kina cijeni stav vlasti BiH na podršci politici jedne Kine.