BANJALUKA, Naplaćeni prihodi od carina u BiH za devet mjeseci ove godine iznose 259 miliona maraka, što je za 48 odsto manje u odnosu na isti period lani, kada je po osnovu carina prikupljen 501 milion maraka.
Rekao je to portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) Ratko Kovačević. On je istakao da je osnovni razlog manje prikupljenih prihoda po osnovu carina u ovoj godini primjena Privremenog sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa Evropskom unijom.
– Prema tom sporazumu za više od 90 odsto proizvoda sa porijeklom iz zemalja Evropske unije u potpunosti je ukinuta carina od početka 2009. godine – podsjetio je Kovačević.
Dodao je da je manjak prihoda od carina djelimično nadoknađen porastom prihoda od akciza, naročito poslije stupanja na snagu i početka primjene novog Zakona o akcizama koji je na snazi od 1. jula 2009. godine.
– Primjenom Zakona o akcizama za devet mjeseci 2009. godine naplaćeno je 918 miliona maraka, što je za 75 miliona maraka više nego u istom periodu prošle godine kada je po osnovu akciza i putarine naplaćeno 843 miliona maraka – kazao je Kovačević.
S druge strane, predsjednik Sekcije za makroekonomiju u Udruženju ekonomista RS “SWOT” Stevo Pucar smatra da je osnovni razlog smanjenja prihoda na računu UIO BiH ukupni pad spoljnotrgovinske razmjene.
– Mislim da je tome najviše doprinio pad spoljnotrgovinske razmjene. Zatim, uticaj je svakako imalo i ukidanje carina prema EU i logično je da se uvedenim akcizama nastoje kompenzovati smanjeni javni prihodi – kazao je Pucar.
Po osnovu Zakona o akcizama naplaćuju se posebni porezi ili akcize na duvanske prerađevine, alkohol i alkoholna pića, bezalkoholna pića, pivo, vino, kafu, te naftu i naftne derivate. Uz ovo naplaćuje se i posebna taksa ili putarina na naftne derivate.
Spoljnotrgovinska razmjena
U prvih šest ove godine mjeseci Republika Srpska bilježi pad izvoza za 16,8 odsto, dok je istovremeno smanjen i uvoz za 14 odsto. Pad ukupne spoljnotrgovinske razmjene RS u prvih šest mjeseci ove godine iznosi 14,9 odsto. Istovremeno, na nivou BiH ovaj pad je još oštriji i iznosi 24,9 odsto. Pad vrijednosti uvoza u RS, u prvih šest mjeseci ove u odnosu na isti period prošle godine iznosi 14 odsto, odnosno na nivou BiH, 25,3 odsto. Glas Srpske