BEOGRAD, Uprava carina Srbije je od početka godine do 20. marta prihodovala ukupno 46,8 milijardi dinara, što je za 19,15 odsto manje nego u istom periodu prošle godine, rečeno je u Upravi carina.
Prema Zakonu o budžetu, predviđeno je da se samo na ime carinskih dažbina, do kraja godine naplati 50,8 milijardi dinara, od čega je do 20. marta naplaćeno 9,87 milijardi, što je 19,43 odsto projektovane naplate za ovu godinu.
Na pitanja kako teče primjena Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU, u Upravi carina navode da postoje određene poteškoće u praksi, s obzirom na to da se radi o jednostrano primjenjenoj mjeri za proizvode porijeklom iz EU, a ne o sprovođenju ugovornog odnosa definisanog prelaznim sporazumom.
Evropska zajednica nije se još u potpunosti odredila prema tehničkim aspektima autonomnih mjera koje Srbija sprovodi od 30. januara, s obzirom na to da je i sama u tom pogledu suočena sa problemima pravne prirode u svojoj regulativi, navode u toj instituciji.
U nedostatku ugovornih mehanizama vezanih za metode administrativne saradnje, predviđenih Prelaznim sporazumom, osetljivo pitanje predstavlja sistem provjere porekla robe, rečeno je u Upravi carina.
Zbog toga Uprava carina, u okviru svojih nadležnosti, primjenjuje određene mjere koje su usmjerene na zaštitu budžeta Srbije, uz istovremeno omogućavanje uvoza proizvoda porjeklom iz Evropske zajednice uz primjenu preferencijala, rečeno je u Upravi carina Srbije. Tanjug