LONDON, Ukupan prihod 20 svjetskih fudbalskih klubova sa najvišim prihodima, po prvi put premašuje četiri milijarde evra, objavio je Deloitte u svom izvještaju Finansijska fudbalska liga. Klubovi su ostvarili prihod od 4,3 milijarde evra, zahvaljujući porastu od osam odsto u odnosu na prošlu godinu.
Već šestu godinu za redom, Real Madrid je vodeći klub na Deloitteovoj Listi najbogatijih klubova. Real Madridu sada nedostaju samo dvije godine da dostigne osmogodišnju uzastopnu vladavinu Manchester Uniteda na ovoj listi, koja je počela u sezoni 1996/1997, kada je izašla prva Deloitteova Lista fudbalskih klubova s najvećim prihodom.
Barcelona je zadržala drugo mjesto, ispred Manchester Uniteda. Deloitteov analiza pokriva sezonu 2009/10. i predstavlja najnoviju i najpouzdaniju analizu finansijskih pokazatelja fudbalskih klubova.
”20 vodećih klubova, osim njih troje, su ostvarili rast prihoda u sezoni 2009/10., te time pokazali otpornost prema recesiji. Vodeći klubovi su dokazali da se, zahvaljujući velikoj i lojalnoj navijačkoj bazi, sposobnosti privlačenja televizijskih gledatelja te dobrim odnosima s korporativnim partnerima, mogu nositi s ekonomskim izazovima“ komentariše Dan Jones, partner u Deloitteovom Odjelu za sport.
Real Madrid je ostvario prihod koji je za 41 milion evra veći od prihoda Barcelone u sezoni 2009/2010. Barcelonin prihod bi u sljedećem izdanju Liste trebao premašiti 400 miliona evra i time postati drugi klub kome je to uspjelo. Klub je potpisao prvi plaćeni višegodišnji sponzorski ugovor sa Qatar Foundationom za promociju na nogometnim dresovima. Zajamčeni iznos od 165 miliona evra za vrijeme trajanja ugovora predstavlja novi svjetski rekord.
Španski klubovi su ponovno vodeći klubovi na Listi. Engleska je zadržala poziciju zemlje sa najviše zastupljenih klubova, njih čak sedam. Manchester United, Arsenal i Chelsea zadržali su prošlogodišnje pozicije, tačnije treću, petu i šestu poziciju. Liverpool je pao za jedno mjesto, zauzevši osmo mjesto.
Manchester City postigao je najveći uspjeh na ovogodišnjoj Listi, popevši se sa 20. na 11. mjesto. Nakon značajne investicije u tim, klub je osvojio peto mjesto u Premier ligi, što je najviši plasman od kada je Liga počela. Klub je takođe zabilježio rekordni prihod u iznosu od 153 miliona evra, što predstavlja povećanje od 44 odsto. To je ujedno najveći apsolutni i relativni rast u odnosu na ostale klubove na Deloiteovoj Listi.
Tottenham Hotspur je zauzeo jedno mjesto iza Manchester City, ali s obzirom da se u 2010/11. godini plasirao u UEFA Ligu prvaka po prvi put, biti će konkurent Liverpoolu u borbi za četvrto mjesto po zaradi među engleskim klubovima, kao i za poziciju među prvih 10 u Listi nogometnih. Aston Villa se nakon pet godina vraća među prvih 20 klubova, poslije nastupa na Wembleyu kao i nastupa u oba domaća kupa u sezoni 2009/2010.
Svi klubovi s ovogodišnje Top 20 ljestvice dolaze iz Lige petice, pri čemu je Engleska zastupljena sa sedam klubova, Njemačka i Italija sa po četiri kluba, Španija sa tri i Francuska sa dva kluba.