BANJALUKA, Poljoprivredeni proizvođači, prilikom sanacije poplavljene mehanizacije i traktora, treba da odstrane akumulatore, dobro isperu sve sklopove i sačekaju 24 časa da se voda iscijedi, saopšteno je iz Stručne služba Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Motor traktora nikako ne treba startovati dok se detaljno ne pregledaju i očiste svi sklopovi, dok je za provjeru ispravnosti motora i električnih instalacija najbolje angažovati stručno lice.
Smatra se da su električni sklopovi koji su tokom boravka pod vodom imali napajanje, trajno oštećeni, dok se elektronski dijelovi, koji nisu bili pod naponom, mogu djelimično popraviti pranjem, čišćenjem i sušenjem, dok, kada su u pitanju električni sklopovi, svaki dio treba izvaditi iz traktora i dobro ga osušiti.
Prije ponovnog povezivanja, sve kontakte treba dobro očistiti i nanijeti odgovarajući kontakt-sprej, a posebnu pažnju treba obratiti na ležaje koji se nalaze u električnim sklopovima, koje je neophodno zamijeniti.
Potrebno je provjeriti i nivo ulja u komorama, a ukoliko je došlo do malog povećanja njegovog nivoa iskoristiti činjenicu da se voda uvijek nalazi na dnu komore, te odvijanjem zaptivke na dnu komore ispuštati vodu dok se ne pojavi ulje, što je izvodljivo u komorama za transmisiju.
Poljoprivrednicima se preporučuje da zamijene ulje, kao i sve filtere, i skreće pažnja da nakon zamjene ulja u motoru, postoji mogućnost pojave “bijelog ulja” koje je rezultat miješanja sa ostatkom vode koja će za nekoliko radnih časova ispariti, što rezultuje pojavom bijelog dima na izduvnoj grani.
U tom periodu ne treba preoptrećivati motor, a korisna preventivna mjera je ponovna zamjena motornog ulja i filtera nakon kraćeg perioda rada.
Ukoliko je traktor kratkotrajno bio zahvaćen plavnom vodom i ako je došlo do njenog manjeg ulaska u komore sa uljem treba potpuno isprazniti rezervoar za gorivo, isprati i dobro osušiti, izvršiti kontrolu hladnjaka, prenosnog sistema, kao i sistema za kočenje, kojima će, takođe, biti potrebno čišćenje, podmazivanje, promjena ulja, a, možda, i zamjena određenih dijelova.
Potrebno je izmijeniti remenje, pošto ih supstance iz plavnih voda nagrizaju, te nakon kratkog perioda upotrebe dolazi do deformacija.
Traktori novije proizvodnje su kompleksni i sastoje se od brojnih softverskih komponenti koje su podrška pokretnim i nepokretnim dijelovima, kao i ostalim sklopovima, te je i proces sanacije nakon poplava znatno komplikovaniji.
Priključnu mehanizaciju je potrebno detaljno isprati, promijeniti remenje, ulje i podmazati mehaničke sklopove.
U Stručnoj službi Ministarstva pozivaju poljoprivrednike da se za sve dodatne informacije obrate na telefone područnih jedinica u Gradišci 051/490-460, Prijedoru 052/490-460, Banjaluci 051/247-437, Doboju 065/582-796, Bijeljini 055/210-878, Sokocu 057/400-130 i Trebinju 059/245-360. Srna