BANJALUKA, Turistička organizacija grada Banjaluka i Mjesna zajednica Gornja Piskavica organizuju večeras tradicionalnu manifestaciju “Osmo zimsko prelo”, koja se održava sa ciljem očuvanja tradicije narodnih običaja i gastronomije, te prezentacije turističkih potencijala sela.
Direktor Turističke organizacije grada Banjaluka Ostoja Barašin istakao je da Potkozarje ima bogate običaje i da će ova manifestacija doprinijeti očuvanju kulturne baštine.
“Koliko se ovaj vid druženja i okupljanja pokazao atraktivnim, govori podatak da se prošle godine na zimskom prelu okupilo više od 15 000 ljudi. Očekujemo da će taj broj ovog puta biti veći i da će iz godine u godinu broj domaćih i stranih posjetilaca rasti” , rekao je Barašin.
On je istakao da se okupljanjem ljudi na ovaj način ponovo afirmišu narodni običaji, naglasivši da ovu tradicionalnu etno-manifestaciju sve više posjećuju i strani turisti.
Barašin je rekao da seoski, odnosno etno turizam, značajan turistički potencijal Banjaluke pored avanturističkog turizma.
Za razliku od prethodnih sedam godina, ove godine je uvedena novina koja podrazumjeva scenski prikaz običaja zimsko prelo, koje će prirediti Kulturno umjetničko društvo “Piskavica”.
“Na ovaj način ćemo dočarati kako je to nekad bilo u domaćinstvima Potkozarja”, rekao je Barašin.
On je rekao da manifestacija obuhvata tradicionalna narodna sportska nadmetanja, prezentaciju običaja prela, te izložbu etno predmeta i gastronomije.
“Vjerujem da će Piskavica postati prepoznatljivo mjesto naše etno kulture”, rekao je Barašin i dodao da bi za nekoliko godina ova manifestacija mogla postati “Guča u Republici Srpskoj”.
Prela su se obično sazivala u jesen i zimu kada su dani kraći, a noći duže i kada ima manje poljskih radova. Sazivala su se da se obave radovi kao što su češljanje vune, grebenanje, predenje, pletenje i drugo. Nekada se na prelo prvenstveno išlo da bi se mladi družili i upoznavali uz rad, pjesmu i veselje. Srna