NJUJORK – Američki finansijer Bernard Medof, optužen za pronevjeru 50 milijardi dolara, smješten je juče u kućni pritvor.
Američki federalni sud naredio je 70-godišnjem bivšem uglednom brokeru sa Vol strita da ne napušta stan na Menhetnu, a od njegove supruge zatražio da do danas u podne preda pasoš. Medof će morati da nosi elektronsku narukvicu i neće smjeti da napušta Menhetn, osim kada bude razgovarao sa vlastima.
Predsjednik kongresne potkomisije za kapitalna tržišta Pol Kandžorski izjavio je da će Kongres morati da sastavi nove regulative kako bi se spriječilo ponavljanje fijaska iz slučaja “Medof”.
Medof, koji je optužen da je prevario stotine bogatih investitora, suočen je sa mogućom kaznom od 20 godina zatvora i novčanom kaznom od pet miliona dolara ukoliko bude proglašen krivim. Njegova kompanija “Bernar L. Medoff Investments Securites” je poslovala i sa nizom velikih banaka većinom iz Evrope. On je uhapšen krajem prošle sedmice pod sumnjom da je prevario svoje klijente, koji su iznenada zbog globalne finansijske krize zatražili od njegove kompanije povrat uloženog novca. Medof im ga, međutim, nije mogao vratiti jer je, tvrde istražioci, na djelu bila neka vrsta piramidalne finansijske prevare – novac najnovijih mušterija koristio je za isplaćivanje klijenata s dužim stažom.
Analitičari smatraju da bi afera nastala poslije hapšenja Medofa mogla da označi kraj industrije spekulativnih hedž-fondova u sadašnjem obliku. Dodaju da su ti fondovi već mjesecima u silaznoj putanji zbog urušavanja tržišta i povlačenja sredstava bogatih ulagača koji sve više gube povjerenje.
“Finansijske institucije koje su osjetile bol ne zaboravljaju brzo”, kaže profesor finansija na Menhetn koledžu Čarls Gajst, predviđajući da banke zato još dugo neće željeti da kreditiraju hedž-fondove.
Eksperti za hedž-fondove ističu da bi mogle da proteknu godine prije nego što se urušeno povjerenje investitora koliko-toliko vrati.
“Slučaj ‘Medof’ nije mogao da dođe u gore vrijeme”, ocjenjuje osnivač “Barclays Hedge Funda” Sol Voksmen.
Prema najcrnjem scenariju, stotine hedž-fondova sa milionskim gubicima moraće da zatvore vrata, a talas njihove likvidacije uticaće loše na cijene akcija, obveznica i sirovina.