BANJALUKA, Poslovnim prevarama, zloupotrebama službenih položaja i falsifikovanjem isprava na području Banjaluke i regije od januara ove godine “zarađeno” je blizu 12 miliona KM.
Za navedeni iznos oštećeni su budžet RS, privredni subjekti i građani.
Kako bi što adekvatnije odgovorili narastujećem broju ovih krivičnih djela, Poreska uprava RS i MUP RS su, nedavno, oformili poseban tim čiji su zadatak zajedničke istrage u najsloženijim predmetima, a sve kako bi one bile pravovremeno procesuirane sa željenim sudskim epilogom.
Mladen Marić, načelnik CJB Banjaluka, izjavio je da je od januara ove godine evidentirano ukupno 228 krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta.
CJB Banjaluka je ujedno podnio 132 izvještaja Okružnom tužilaštvu protiv 183 osumnjičenih za ovu vrstu kriminala.
Među najznačajnijim predmetima koje je CJB Banjaluka obradio i dostavio Okružnom tužilaštvu od januara ove godine izdvajaju se milionske malverzacije u slučajevima prodaje stanova u vlasništvu banjalučke firme “Štrbac kompani”.
Podsjetimo, CJB Banjaluka je u aprilu ove godine podnio izvještaje protiv Daliborke Perić (41) iz Banjaluke i njenog oca Vukana Štrpca (69), vlasnika firme “Štrbac kompani”, zbog sumnje da su utajili porez u iznosu od tri miliona i 27.000 KM.
Osumnjičene terete da su iste stanove u vlasništvu porodične firme prodavali više puta i većem broju fizičkih lica te na taj način stekli višemilionsku korist.
Tužilaštvu je u martu ove godine dostavljen i izvještaj protiv Nade Gligorić, bivšeg zamjenika načelnika Odjeljenja za prostorno uređenje Administrativne službe Banjaluka, dok je u septembru ove godine podnesen izvještaj protiv Gostimira Ivankovića, direktora firme “Euromotors”, zbog zloupotrebe teške 1,8 miliona KM u slučaju “Jelšingrad FAM” u stečaju.
Gligorićeva odranije ima pravosnažnu presudu za zloupotrebu položaja. Naime, Gligorićevu je Osnovni sud u Banjaluci 26. aprila 2006. godine osudio na tri godine zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja.
Prema tadašnjoj presudi, Gligorićeva je takođe izdavanjem lažnih rješenja za građenje objekata sebi pribavila protivpravnu imovinsku korist u iznosu od 210.000 maraka.
U septembru ove godine banjalučkom tužilaštvu je dostavljen izvještaj protiv Gostimira Ivankovića, direktora firme “Euromotors”, Zorana Bubića, banjalučkog advokata, Nebojše Pejovića, sudije Osnovnog suda Banjaluka, te Vojina Šukala, bivšeg referenta u Katastru.
Svi oni su, prema ovom izvještaju CJB Banjaluka, prekršili zakon i zloupotrijebili položaj, kako bi Ivankovićevoj firmi pribavili zaradu od 1,85 miliona KM, a na štetu nekadašnjeg banjalučkog giganta, preduzeća “Jelšingrad FAM” u stečaju.
CJB Banjaluka je pripala “čast” da u julu ove godine uhapsi Stevu Jovanovića (69) iz Koprivne, kod Modriče, koji je zbog poslovnih prevara robijao po zemljama zapadne Evrope.
Protiv Jovanovića je podnesen izvještaj banjalučkom tužilaštvu zbog prevara “teških” 300.000 KM, jer je kao direktor preduzeća “Elmens” iz Banjaluke neovlašteno prodao tri stana i prisvojio zaradu u ukupnom iznosu od 300.000 KM. Jovanoviću je nakon hapšenja određen pritvor.
Jovanović je zbog prevara u ranijem periodu odslužio 15 godina robije u zatvorima u Francuskoj, a pravosnažne sudske presude dočekale su ga i u Hrvatskoj. Nezavisne novine