PARIZ – Proizvodnja najvećih svjetskih izvora energije smanjuje se po većoj stopi nego što je to iko očekivao, utvrdila je studija “World Energy Outlook” Međunarodne agencije za energiju (IEA).
Dijelovi studije koji su procurili u javnost otkrivaju da se godišnja proizvodnja nafte iz postojećih izvora smanjuje po stopi od zastrašujućih 9,1 odsto. Primjeri koji upozoravaju na znatno opadanje proizvodnje su izvori u Sjevernom moru, Meksičkom zalivu i Aljasci. U studiji je upozoreno da će zbog pojačane potrošnje posebno u Kini, Indiji i drugim zemljama u razvoju biti potrebno godišnje u razvoj novih izvora nafte investirati 360 milijardi dolara i to najmanje do 2030. godine. Eksperti IEA, međutim, navode da će ta ulaganja obezbijediti samo da se pad proizvodnje smanji na 6,4 odsto godišnje. Visok pad proizvodnje nafte trenutno amortizuje smanjenje privrednih aktivnosti zbog finansijske krize, zbog čega je snižena procjena o budućoj potrošnji.
Studija IEA otkriva da je prvi put prevladala zabrinutost zbog presušivanja naftnih izvora nad uobičajenim brigama o rastu potrošnje. Prava slika o sve manjim prinosima naftnih polja do sada je bila zamagljena zbog činjenice da mnoge države Organizacije zamalja izvoznica nafte (OPEC), ali i nekih van tog kartela, kriju podatke o padu proizvodnje pojedinih starijih naftnih polja. Drastičan je primjer Velike Britanije čija će proizvodnja nafte u Sjevernom moru sa sadašnjih 1,7 miliona barela dnevno do 2030. godine pasti na pola miliona barela na dan. IEA predviđa da će pad proizvodnje u postojećim izvorima morati nadoknaditi razvoj novih izvora i otkrivanje do sada nepoznatih, ali i sve veće korištenje gasa.