BERLIN, U Evropskoj uniji (EU) od ove nedjelje važi propis o prestanku proizvodnje klasičnih – Edisonovih sijalica – od sto vati koje troše najviše električne energije, izvještava Radio “Dojče vele”.
Te sijalice će, kako ističu predstavnici EU, biti zamjenjene skupljim fluoroscentnim ili halogenim svetiljkama, ali sa višestruko manjom potrošnjom električne energije.
Klasična električna sijalica se nije preterano promjenila od kada je Tomas Edison patentirao prije 130 godina, pa je EU odlučila, u nastojanju da smanji emisiju štetnih gasova za 20 odsto do 2020. godine, da prestane da je proizvodi i uvozi.
U naredne tri godine klasične električne sijalice, koje proizvode više toplote nego svjetlosti, biće postepeno izbačene iz upotrebe. Na osnovu novog propisa Evropske komisije stare sijalice idu u penziju, a na scenu dolaze fluoroscentne, halogene ili l.e.d. lampe, koje štede i do 80 odsto energije, navodi “Dojče vele”.
“Nove sijalice koštaju više, ali traju duže, što će potrošačima uštediti novac na duge staze”, objasnio je Feran Taradelas, portparol EU za energetiku.
Uvođenjem takvih mjera uštedećemo količinu energije jednaku godišnjoj potrošnji struje u Rumuniji u vrijednosti oko pet milijardi evra, rekao je predstavnik EU.
Takva promjena, međutim, nije zadovoljila sve. Evropsko udruženje potrošača je, naprimer, izrazilo je zabrinutost zbog visoke koncentracije žive u novom osvetljenju.
Isto udrženje je već uputilo građanima širom EU i pismo sa uputsvom kako da postupe ukoliko se fluorescentna sijalica polomi, a opasna živa iscuri.
Mnogi građani širom EU su su izrazili i svoj lični protest zbog eliminisanja starih i mnogo jeftinijih sijalica, ali odluku o uvođenju savremenih svetiljki svakako će podržati kompanija “Filips” i nekoliko drugih velikih proizvođača tih sijalica, jer će u tom poslu zaraditi ogromne sume.
Vlastiti stav o uvođenju novih, fluoresentnih, sijalica u EU saopštio je na svom internet sajtu i komesar 27 – članog bloka država za energetiku Andris Piebalgs.
On ističe da “nije lako prihvatiti neku inovaciju” i da je “prošlo dosta vremena dok smo se navikli na telefone i automobile, ali vremenom su oni postali naša svakodnevica.”
Nova era osvjetljenja je tu, pa sada ne preostaje ništa drugo nego da je prihvatimo, zaključio je Piebalgs.