BANJALUKA, Industrijska proizvodnja u RS, uprkos snažnom padu u sektoru proizvodnje električne energije, uspjela je održati isti nivo, i to najvećim dijelom zahvaljujući sve većem obimu rasta domaće prerađivačke proizvodnje.
Naime, kako se precizno navodi u posljednjim zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku RS, prerađivačka industrija RS je u prvih pola godine zabilježila rast od 6,1 odsto, dok je u istom vremenu oblast proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom pala čak za 14,5 odsto. Pored njih, uticaj na industrijska kretanja u konačnici je imao i treći najznačajniji industrijski sektor vađenja ruda i kamena, koji je pao za 1,4 odsto.
Kada se posmatra oblast prerađivačke industrije, najznačajniji rast zabilježen je kod proizvodnje odjeće, koja je u odnosu na isti period prošle godine ostvarila skok od 44 odsto, zatim proizvodnja kože i proizvoda od nje s rastom od 19,3 odsto, te kod proizvodnje hemikalija, koja je porasla za 20,3 odsto. Istovremeno je u prerađivačkom sektoru najveći pad, čak 87,4 odsto, zabilježen u oblasti proizvodnje duvana.
Radovan Pazurević, predsjednik Izvršnog odbora Udruženja kože, tekstila i obuće pri Privrednoj komori RS, ocijenio je da je prerađivački sektor zaista postigao dobre rezultate, što je od posebnog značaja kada se ima u vidu da se radi o firmama koje u najvećem obimu izvoze svoje proizvode.
“Nažalost, ovi podaci ne mogu značajnije uticati na popravljanje ekonomske situacije, jer ovaj sektor iza sebe ostavlja veoma malo nove vrijednosti”, rekao je on. Ipak, kako ističe Pazurević, prerađivači bi mogli stvoriti više vrijednosti ukoliko bi se stvorili uslovi za proizvodnju u potpunosti naših proizvoda, na čemu se i dalje veoma malo radi.
Iz Direkcije za proizvodnju električne energije “Elektroprivrede RS” (ERS) ocijenili su da su u prvom polugodištu zabilježili pad od čak 20 odsto u odnosu na isto vrijeme prošle godine, ali su naveli da se to ne može posmatrati kao realan indikator za poređenje zbog činjenice da je prošla godina po obimu proizvodnje bila rekordna. Prema riječima Predraga Škore, portparola ERS, realno bi se moglo reći da pad proizvodnje u ovom periodu iznosi 4,39 odsto, jer je za toliko ona manja od predviđenog plana ERS za ovaj period.
“Pad od 4,39 odsto je najvećim dijelom uzrokovan dužim trajanjem remonta u TE Ugljevik zbog sanacije oštećenja na generatoru”, rekao je on.
Iz Direkcije za proizvodnju električne energije ERS su konstatovali i to da se razlika u ostvarenju u odnosu na prošlu godinu, uglavnom, odnosi na proizvodnju hidroelektrana.
“One su ostvarile za oko 30 odsto manju proizvodnju nego u prošloj godini zbog razlike u dotocima u odnosu na prošlu godinu. Dotoci u akumulacije Bileća i Višegrad su manji za oko 45 odsto u ovoj godini u odnosu na prošlu, dok je akumulacija Bočac za deset odsto veća od prošlogodišnje”, rekao je Škoro.
Uvoz veći od izvoza
U prvom polugodištu ove godine RS je ostvarila izvoz vrijedan 1,3 milijarde KM, što je za 5,5 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, dok je istovremeno uvezla robe u vrijednosti od 2,29 miliona KM, što je za 9,2 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.
RS je u prvom polugodištu najviše izvozila u Italiju (245 miliona KM), dok je u istom vremenu najviše uvozila iz Rusije (535 miliona KM). Nezavisne novine