PEKING, Prerađivačka aktivnost u Kini je prošlog mjeseca bila najniža u posljednjih godinu dana, saopštila je danas bankarska grupacija HSBC, ukazujući na to da smanjena domaća tražnja znatno utiče na drugu po veličini svjetsku privredu.
Indeks upravljanja nabavkom (PMI) u kineskom prerađivačkom sektoru je prošlog mjeseca pao na 48,9 sa 49,6 poena iz marta i to je najslabiji rezultat od 48,1 poena iz aprila 2014, navodi HSBC, a prenosi agencija Frans pres.
PMI prati aktivnost u kineskim fabrikama i radionicama i smatra se pouzdanim pokazateljem zdravlja azijskog ekonomskog džina. Svaki rezultat iznad 50 poena ukazuje na rast, a ispod 50 poena na pad sektorske aktivnosti.
“Kineski prerađivački sektor bilježio je slabosti na početku drugog kvartala, uz pad novih narudžbi i stagnaciju proizvodnje”, navodi ekonomista kompanije Markit Anabel Fides, dodajući da je smanjenje novih narudžbi mahom povezano sa slabljenjem domaće tražnje, budući da su izvozne narudžbe nešto uvećane u aprilu.
Kineski bruto domaći proizvod je u prvom kvartalu porastao sedam odsto, što je najslabiji rezultat u posljednjih šest godina i dolazi nakon rasta od 7,3 odsto iz posljednjeg prošlogodišnjeg kvartala. Vlasti u Pekingu pojačale su mjere stimulacije privrede nakon podataka iz prvog kvartala.
Zvanični kineski PMI za april mirovao je na 50,1 poen, koliko je iznosio i u martu, kada je zabilježen prvi rast aktivnosti od početka 2015. U odnosu na zvanični indeks, PMI kog izračunava HSBC se više fokusira na mala preduzeća. Tanjug