SARAJEVO, Prerađivači kafe tvrde da ih je Uprava za indirektno oporezivanje BiH (UIO) oštetila za značajne iznose novca prilikom popisa zaliha kafe 30. juna prošle godine s početkom primjene novog Zakona o akcizama BiH zbog čega najavljuju i sudske tužbe.
U UIO BiH, međutim, tvrde da prerađivači kafe nisu oštećeni i da su se pridržavali propisa.
Proizvođači kafe vjeruju da su inspektori UIO pogrešno protumačili odredbe Pravilnika o primjeni Zakona o akcizama BiH, te su na zatečene zalihe u skladištima pogrešno obračunavali akcizu.
“Prema starom zakonu plaćali smo akcizu od jedne KM za kilogram sirove kafe na granici, te još 1,5 KM na gotov proizvod. Novim zakonom, koji je stupio na snagu 1. jula 2009. godine, akciza je 1,5 KM za kilogram sirove kafe i tri KM za kilogram uvezene pržene kafe i plaća se isključivo na granici. Umjesto da na sirovu kafu uvezenu radi prerade, a na koju je već plaćena akciza od jedne KM na granici, zaračunaju razliku od 0,5 KM akcize, inspektori UIO BiH su prilikom popisa zaliha 30. juna na zatečene zalihe pržene kafe u skladištima obračunali akcizu od tri KM kao da je riječ o uvezenom gotovom proizvodu”, kaže Zoran Miljuš, potpredsjednik Grupacije prerađivača i prometnika kafe BiH i direktor firme “Štraus BH”.
Dodaje da je ovakav način naplate akcize suprotan novom Zakonu o akcizama BiH u čijim se uvodnim odredbama navodi da se akciza plaća samo prilikom uvoza na granici.
“Da smo znali da će se nešto ovakvo dogoditi, ispraznili bismo skladišta kako ne bismo imali probleme”, ističe Miljuš.
Dodaje da ovakve probleme imaju “Eurovip”, “Štraus BH”, “Grand kafa”, “Vispak” i ostali prerađivači kafe, a pretrpjeli su manje ili veće štete zavisno od toga koliko su kafe imali u skladištima.
Prerađivači su se žalili UIO BiH, ali kažu da je procedura razmatranja prigovora spora.
“Prvo odgovor na žalbu piše inspektor koji je bio na popisu zaliha, potom slijedi žalba Regionalnom uredu UIO BiH, koji daje svoj odgovor, a sljedeća instanca je glavni ured u Banjaluci do kojeg u žalbenom postupku još nismo došli”, pojašnjava Miljuš i najavljuje da će u slučaju negativnog ogovora “Štraus BH”, a vjerovatno i druge kompanije, podnijeti tužbe protiv UIO BiH.
U UIO kažu da su poreski obveznici i druga lica koja se bave prometom kafe bila dužna da do 30. juna prošle godine, na svaku vrstu kafe popisanu na zalihama, obračunaju akcizu u skladu s iznosima propisanim Zakonom o akcizama BiH, a koji su za sirovu kafu 1,5, a za prženu kafu tri KM po kilogramu.
“Zakon i podzakonski akti su kristalno jasni. Međutim, ukoliko prerađivači kafe smatraju da su oštećeni, oni svoja prava mogu ostvarivati u zakonskoj proceduri u prvostepenom i drugostepenom postupku, a na kraju postoji i mogućnost spora pred nadležnim sudom”, kaže Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.Nezavisne novine