SARAJEVO, Prerađivači kafe zatražiće od države obeštećenje, što podrazumijeva i moguće podnošenje tužbe protiv organa vlasti, zbog štete koju su pretrpjeli primjenom “starog” Zakona o akcizama BiH.
To je, između ostalog, zaključeno na jučerašnjoj sjednici Grupacije prometnika i prerađivača kafe Spoljnotrgovinske komore BiH u Sarajevu. Obrazlažući ovaj prijedlog, potpredsjednik Grupacije i direktor “Vispaka” iz Visokog Džemal Čabaravdić kazao je da je Zakon o akcizama BiH u prethodnih četiri i po godine, do donošenja izmjena sredinom 2009. godine, omogućavao masovni rad mimo propisa i doveo na ivicu opstanka firme koje su legalno poslovale.
“Zakon je dozvolio promet akciznom robom na diskont, a vreće sa tonama kafe bez poreznog broja i firme ‘izgubile’ su se u sivoj ekonomiji, koja je činila i do 70 posto tržišta”, istakao je Čabaravdić.
Članovi Grupacije naveli su da je u jednoj od prethodnih godina od 22.000 tona uvezene sirove kafe, evidentirana perada 9.000 tona, što znači da je ostatak završavao u sivoj ekonomiji.
“Ne samo što je time štetu pretrpjela privreda, nego je i država ubirala manje prihoda”, obrazložio je Čabaravdić.
Članovi Grupacije saglasili su se da su izmjene Zakona o akcizama BiH, koje su na snazi od 1. jula prošle godine, omogućile zadovoljavajući ambijent za poslovanje.
“Izmjenama Zakona prihvaćeno je ono što smo godinama tražili. Drastično je smanjeno crno tržište, a znatno su porasli i prihodi države po osnovu akcize i PDV-a”, kazao je Marko Baban, predsjednik Grupacije i direktor kompanije “Marcaffe” Kiseljak.
Ovo mišljenje ne dijeli predstavnik uvoznika pržene kafe Emir Terzić, direktor “Procaffea” Sarajevo, kazavši kako su novim zakonom profitirali prerađivači, a ceh platili uvoznici.
“Mi plaćamo dvostruko veću akcizu nego ranije”, kazao je Terzić, te napomenuo i da su početkom primjene zakona uvoznici imali probleme zbog neobezbjeđenja akciznih markica, te neko vrijeme nisu mogli cariniti uvezenu kafu.
Članovi Grupacije upozorili su na mogućnost novih manipulacija zbog neštampanja i lijepljenja markica na vreće sirove kafe. Nisu mogli ustvrditi da li je manji uvoz sirove kafe za 3.500 tona u 2009. u odnosu na prethodnu godinu dijelom rezultat toga ili refleksija ekonomske krize, pa će detaljnije analize zatražiti od Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Zoran Miljuš, potpredsjednik Grupacije i direktor “Štrausa BH”, upozorio je da akcizne markice nisu ostvarile efekat u punom obimu budući da inspekcije ne obavljaju revnosno svoj posao.
“Još u trgovinama ima kafe bez markica, koju trgovci drže ispod pulta ili je jedna vrsta markice zalijepljena na proizvode dva proizvođača”, upozorio je Miljuš.
Proizvođači su upozorili na naophodnost donošenja novog pravilnika o minimalnim tehničkim uslovima za preradu kafe, budući da je postojeći preuzet iz zakonodavstva bivše SFRJ.
Povećan izvoz
Izvoz kafe u 2009. godini porastao je za 49 posto u odnosu na prethodnu godinu, podaci su Spoljnotrgovinske komore BiH.
Na tržišta Evrope i SAD izvezeno je oko 950 tona kafe u vrijednosti 5,7 miliona KM i u odnosu na 2008. godinu izvoz je povećan za oko 300 tona.
“To je sjajan rezultat. Neki proizvođači shvatili su da silni kapaciteti i svjetske tehnologije koje posjeduju ne mogu da nađu ekonomski odgovor u tržištu koje ima četiri miliona stanovnika, tako da je engleska izreka ‘izvoziti ili umrijeti’ postala presudna. To je pozitivan pristup i sve više članica naše grupacije ozbiljnije razmišlja o izvozu”, kazao je Baban. Nezavisne novine