BANJALUKA, Domaće fabrike za preradu voća proteklih godina su, zbog nedovoljne količine sirovine u RS, bile primorane da se okreću uvozu, koji bi u 2013. mogao biti još izraženiji ukoliko se potvrde strahovanja da su zasadi voća poharani najezdom štetočina.
Voćari kažu da iznenadna invazija insekta drvotočca u najvećoj mjeri uništava jabuku, ali ne štedi ni ostala stabla. Prema njihovim riječima, do eskalacije u tolikom omjeru došlo je zato što protekle godine veliki broj proizvođača nije imao dovoljno novca da na vrijeme obavi prskanje stabala.
Žarko Mikić, direktor banjalučke “Vitaminke”, ocijenio je da bi naglo uništavanje stabala jabuka u RS za njih bilo izrazito negativno, jer je to voćka koju su dosad gotovo u potpunosti nabavljali na domaćem tržištu.
“Nama je u sezoni potrebno oko 2.500 tona jabuka i veliki smo potrošač njenog koncentrata”, precizirao je Mikić.
On je podsjetio da domaća sirovinska baza proteklih godina nije mogla ispratiti rast obima proizvodnje “Vitaminke”, zbog čega su bili primorani na sve snažniji uvoz.
Jagoda Krsmanović, direktorica bijeljinske fabrike “Sava Semberija”, rekla je da alarmantna situacija u voćarskom sektoru zahtijeva hitan angažman svih strana u proizvodnom procesu.
“Mi smo dosad gotovo sve potrebe za preradom voća zadovoljavali na domaćem tržištu, a informacija o pojavi štetočina ovog tipa je izrazito nepovoljna”, rekla je Krsmanovićeva.
Ona je podsjetila da je bijeljinska “Sava” prerađivač koji u osnovi svog poslovanja njeguje tradiciju nabavke domaćeg voća i povrća, te da za izvozom posežu onda kada zaista moraju.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja proizvođača voća i povrća RS, prethodno je potvrdio da je drvotočac proteklih dana napravio haos u voćnjacima sa štetom koja se zasad ne može procijeniti.
Da je uvoz voća i povrća svake godine sve veći, potvrdili su u Upravi za indirektno oporezivanje BiH (UIO), čiji podaci pokazuju da na jedan kilogram izvezenog voća dođe sedam uvezenog. Naime, BiH je prošle godine uvezla 144.891 tonu voća ukupne vrijednosti 122 miliona KM, a istovremeno izvezla 20.462 tone u iznosu od 38 miliona KM.
Ratko Kovačević, portparol UIO, rekao je da se od svih zastupljenih uvoznih sorti voća u najvećim količinama, odmah iza agruma i banana, nalaze jabuke i kruške.
Domaći voćari su, komentarišući problematiku ogromnog uvoza voća, rekli da zemlje iz kojih se uvozi imaju i po deset puta veće podsticaje od naših.
“Mi za jabuku sada, zbog prošlogodišnje suše, imamo uvećanu subvenciju od osam feninga po kilogramu, dok su samo izvozne subvencije za nju u regionu između 40 i 60 feninga po kilogramu”, rekao je Dojčinović.
On je istakao da je krajnje vrijeme da se preduzme više konkretnih mjera kako bi se domaća proizvodnja voća i povrća zaštitila i unaprijedila.
“Ukoliko već ne možemo da dobijemo značajnije iznose subvencija, za nas moraju biti formirane kreditne linije, povoljnije od trenutnih linija Investiciono-razvojne banke RS, sa kamatama koje bi iznosile između jedan i dva odsto”, istakao je Dojčinović. Nezavisne novine
Spoljnotrgovinska razmjena voća (u milionima KM)
Godina uvoz izvoz
2007. 110 24
2008. 121 28
2009. 114 42
2010. 108 46
2011. 109 47
2012. 122 38