SRBAC, Iako šume čine 41 odsto teritorije opštine Srbac, drvoprerađivačka industrija je na ivici ambisa, a od 11 malih i srednjih preduzeća koja su se bavila preradom drveta prije deset godina sada rade samo četiri, rekao je predsjednik Skupštine opštine Srbac Goran Ćosić.
Na tematskoj sjednici Skupštine o stanju u oblasti šumarstva i prerade drveta odbornici su bili jednoglasni da je potrebno što prije oformiti šumsko gazdinstvo u Srpcu umjesto dosadašnje šumske uprave.
– Ova uprava djeluje u okviru Šumskog gazdinstva Gradiška, koje gazduje našim šumama. Čak 60 odsto posječene oblovine odlazi u druge opštine, a samo 40 odsto za lokalna drvna preduzeća u Srpcu. Takvo stanje je neodrživo – smatra Ćosić, koji i sam posjeduje pogon za preradu drveta u Srpcu.
On dodaje da se po Zakonu o šumama RS mora prvo zadovoljiti minimum potreba drvoprerađivača iz srbačke opštine radi podsticanja lokalnog preduzetništva i podupiranja razvoja sela, a tek onda se oblovina može izvoziti u druge sredine.
– Naši drvoprerađivači nemaju dugova prema “Šumama RS” za razliku od ovog preduzeća koje na ime naknada za korišćenje šumskog bogatstva duguje ogroman finansijski iznos našoj lokalnoj zajednici. Ispada da smo sve vrijeme sjekli šumu bez potrebe, jer ne dobijamo sredstva, a nema ni novih zapošljavanja – dodaje Ćosić.
Načelnik opštine Drago Ćirić je rekao da je nekada u drvoprerađivačkoj industriji u Srpcu radilo 450 ljudi, a sada radi tek nešto više od stotinu.
– To je i bilo očekivano jer naši pogoni nemaju dovoljno sirovine za rad. Godišnje se u srbačkoj opštini isiječe 16.000 kubnih metara oblovine, a našim drvoprerađivačima ostane svega 5.000. U takvoj situaciji se ne mogu očekivati nova zapošljavanja – naglašava Ćirić.
Sirovine
Poslanik NS RS Mirko Kojić se takođe založio za osnivanje šumskog gazdinstva u Srpcu i obećao da će, ako bude potrebno, takvu inicijativu podržati u republičkom parlamentu.
– Do novih zapošljavanja može doći samo ako našim drvoprerađivačima ostane oko 70 do 80 odsto sirovine. Od “Šuma RS” bi i dalje trebalo da dobijamo deset odsto neto vrijednosti utovarenih drvnih sortimenata, jer to za Srbac predstavlja godišnji prihod od oko 300.000 KM – ističe Kojić. Glas Srpske