UGLJEVIK, Ovogodišnji rod šljive u majevičkom i podmajevičkom kraju prepolovljen je u odnosu na prošlu godinu, a voćari su uspjeli da pokriju samo troškove proizvodnje, rekao je predsjednik Udruženja ugljevičkih voćara “Eko-voće” Darko Milošević.
Na tri otkupne stanice šljive u Ugljeviku ove godine preuzeto je oko 400 tona svježe šljive, što je za 50 odsto manje nego lani, podaci su ovog udruženja. Oko 60 odsto roda i ove godine ide u Rusiju, a 40 odsto će završiti u rakiji i preradi.
“Voćari ove godine nemaju puno zarade, jer je podbacio rod usljed nepovoljnih vremenskih uslova, velikih količina padavina u vrijeme cvjetanja, te nepovoljnih uslova za oprašivanje, zbog čega su prinosi pojedinih sorti umanjeni čak za 80 odsto”, rekao je Milošević.
On je istakao da je ove godine proizvedno i izvezeno malo šljive.
“Ovogodišnji rod moći će tek da pokrije troškove proizvodnje, a proizvođačima da ostane tek toliko da mogu ulagati u sljedeću sezonu”, rekao je Milošević i dodao da ova godina bila test za mnoge “jer se opet pokazalo da su neki voćari na sitnim sortama imali bolje prinose od drugih, iako su vremenski uslovi bili isti za sve”.
Prema njegovim riječima, ko je poslušao savjete stručnjaka o upotrebi hemije njegova šljiva je odolijevala vremenskim uslovima, sporije dozrijevala i na kraju bila i kvalitetnija, a tamo gdje nisu ispoštovani standardi u primjeni zaštitnih sredstava, šljiva je ubrzano dozrela i prezrela.
Milošević je istakao da ovakva godina ne treba da obeshrabri voćare, te je poručio Podmajevičanima i Majevičanima da koji nemaju posao da je voćarstvo i dalje najperspektivnija grana poljoprivrede jer ovaj kraj ima izvanredne uslove za tu vrstu proizvodnje.
“Hektar voćnog zasada u našem kraju može da obezbijedi prihode kao i dobro plaćeno radno mjesto, pa svima, naročito nezaposlenim mladim ljudima, poručujem da se okrenu voćarstvu”, rekao je Milošević.
On je podsjetio da je velika šansa majevičkih voćara u činjenici da zbog povoljne mikroklime, isti sortiment šljive sazrijeva sedam do 10 dana prije nego u drugim voćarskim oblastima u BiH i Srbiji. Srna