BANJALUKA, Ukupno obračunata premija neživotnih osiguranja u Republici Srpskoj u 2010. godini iznosila je više od 113 miliona maraka, dok je kod životnih osiguranja premija iznosila 8,9 miliona maraka, pokazuju podaci Agencije za osiguranje RS.
Prema podacima Agencije, deset društava za osiguranje sa sjedištem u Republici Srpskoj je na kraju 2010. godine iskazalo dobit, dok je jedno društvo za osiguranje poslovalo sa gubitkom.
– Ukupno obračunata premija neživotnih osiguranja iznosila je 113.694.720 maraka što je za 1,1 odsto više u odnosu na 2009. godinu, dok je kod životnih osiguranja ukupno obračunata premija u 2010. godini 8.913.126 maraka, što predstavlja rast od 12 odsto u odnosu na 2009. godinu – kazali su u Agenciji i dodali da će zvanične statističke podatke objaviti poslije 31. aprila.
Predsjednik Udruženja osiguravajućih društava RS Miroslav Miškić rekao je da je logično da je rast životnog osiguranja u procentima veći, s obzirom na to da je taj vid osiguranja tek počeo da se razvija u Srpskoj.
– Neživotno osiguranje zaista bilježi mali rast, ali s obzirom na recesiju dobro je da nije bilo pada. Kada je u pitanju dobit, nemam podatke za sva društava, ali u ovom momentu je veoma teško raditi sa dobiti. Generalna ocjena je da je tržište osiguranja uređenije nego što je bilo u 2009. godini zahvaljujući izmjenama određenih zakonskih propisa ali ni izbliza nije onakvo kakvo bi trebalo da bude – kazao je Miškić.
On je naglasio da bi se prošla godina ipak mogla ocijeniti uspješnijom od 2009. godine.
– Kada su u pitanju očekivani rezultati u ovoj godini, mislim da će ona takođe biti bolja od prošle – kazao je Miškić.
On je istakao da bi društva trebalo da posluju u potpunosti sa uslovima i tarifama koje imaju, čime bi se povećali prihodi, a ne bi imali nepotrebnih rashoda u smislu davanja raznih popusta koji nisu zakonska kategorija.
– Ti popusti se daju da bi bili konkurentniji ali oni nisu u skladu sa zakonom – kazao je Miškić.
Štete
Miroslav Miškić je rekao da je isplata odšteta sada mnogo redovnija nego u ranijem periodu, iako su prisutne poteškoće i na tom planu.
– Razlog za to je činjenica da su fondovi društava prilično prazni i umjesto da se novac akumulira za isplatu šteta, on se daje za popuste – kazao je Miškić, ali nije mogao da precizira koliki je trenutni iznos neisplaćenih šteta. Glas Srpske