BANJALUKA, Posao vaspitača u vrtiću obavlja malo muškaraca u BiH, što ukazuje na to da još postoji podjela na takozvana muška i ženska zanimanja.
Prema statističkim podacima, u periodu od 2012. na 2013. godinu u RS je zaposleno svega sedam muškaraca vaspitača, dok je žena 538.
Posao čuvanja djece u BiH, kako navodi Agencija za statistiku BiH, obavlja pet mušaraca i 1.300 žena. Da je interesovanje muškaraca za ovaj poziv malo, govori i podatak da se u posljednjih pet godina taj broj nije povećavao, već je varirao između sedam ili osam.
Rijetki su četvorogodišnjaci koje ujutro iz majčinog zagrljaja obraduje susret s vaspitačem u vrtiću. Jedan od malobrojnih je Igor Maksić, koji već mjesec volontira u banjalučkom vrtiću “Dora”.
“Postojale su nedoumice kako će me prihvatiti, međutim, tokom prakse predrasude u meni su se razbile”, otkrio nam je Maksić, kojeg smo zatekli dok je uspavljivao mališane. Kako kaže, trudi se da djeci uvijek ispriča nešto zanimljivo i da s njima ostvari što ljepši odnos.
“Kod nas postoje granice između muških i ženskih zanimanja, ali ja tako ne dijelim poslove i ne mislim da žene bolje obavljaju posao vaspitača od muškaraca. Ne stidim se bilo čega, pa tako ni svog posla. Smatram da obavljam veoma odgovoran, ali i izuzetno lijep posao”, kaže Maksić.
Dodao je da je tokom studiranja imao samo jednog kolegu iz Dervente, koji se sada zaposlio kao vaspitač u pomenutom gradu.
“Svi pozivi na ovom fakultetu su otvoreni i za muškarce i za žene, međutim, primjetno je da se malo njih odlučuje za Pedagoški fakultet”, rekao je Drago Branković, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.
Iz Centra za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka imaju samo riječi hvale na muškarce vaspitače, kojih je u ovom gradu svega četvorica.
“Naši vaspitači su sjajni. Oduševljena sam njihovim radom sa djecom, veoma su pažljivi, imaju smisla za humor i mislim da su za kratko vrijeme prirasli srcu mališanima”, naglasila je Nataša Radulović, direktor Centra.
Da mališani uživaju u druženju s muškim vaspitačima, tvrdi i Alma Đulić, pomoćnik direktora u Javnoj ustanovi “Djeca Sarajeva” Kantona Sarajevo, koja kaže da muškarci imaju pozitivan odnos prema djeci.
“Činjenica je da se djeca uvijek raduju vaspitačima kada dođu”, ističe ona. Nezavisne novine