BANJALUKA, Manje od pet odsto preduzeća iz drvoprerađivačke industrije u RS, odnosno njih 30 od 667 firmi, posjeduje FSC COC sertifikat, koji je ključan za otvaranje vrata evropskih tržišta i dostizanje neophodne konkurenosti.
S ciljem podrške drvoprerađivačima RS da u proizvodne procese uvedu FSC COC sertifikat, CE znak ili bazični standard ISO 9001, danas su u Privrednoj komori RS predstavnici Ministarstva industrije, energetike i rudarstva RS i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) potpisali sporazum o osnivanju fonda za uvođenje navedenih standarda.
“Udruživanjem u ovom projektu biće obezbijeđeno 106.000 KM, što će biti dovoljno da desetak drvoprerađivačkih firmi uvede sistem standarda kvaliteta”, rekao je Milan Cvijić, pomoćnik ministra industrije RS.
On je podsjetio da je Vlada RS i do sada podržala više stotina preduzeća u uspostavljanju standarda kvaliteta, ali je to radila u oblasti malih preduzeća, odnosno firmama sa do 49 zaposlenih. Kako je objasnio, ISO standard garantuje da je organizacija firme dobra, CE znak da je proizvod bezbjedan, dok FSC COC znak predstavlja potvrdu ekološkog gazdovanja šumama, što otvara mogućnost izvoza na tržišta zapadne Evrope.
Preduzećima neophodni standardi za izvoz u EU
Dejvid King, šef USAID-Sida projekta FIRMA, rekao je da je osnovna svrha osnivanja fonda postizanje veće konkurentnosti preduzeća iz sektora drvoprerade.
“Firmama su neophodni standardi za izvoz u EU, a sektor drvoprerađivačke industrije ima veliki broj firmi koje imaju dobar potencijal i dizajn”, ocijenio je King.
Oformljeni fond u RS je, prema njegovim riječima, do sada najveći u okviru FIRMA projekta, podsjećajući da su na sličan način podržali sertifikaciju drvoprerađivačkih preduzeća u Unsko-sanskom kantonu.
Prednost sufinansiranja za uvođenje standarda u sektoru drvoprerade će imati preduzeća sa većim stepenom finalizacije proizvoda, a konkurs posredstvom kojeg će se aplicirati za ovaj novac biće raspisan krajem avgusta, prije čega će Privredna komora RS organizovati prezentaciju kako bi privrednicima pojasnila najlakši način pristupanja ovom konkursu.
“Ovim projektom predviđeno je da se finansiraju faze pripreme preduzeća za pripremu uvođenja sistema menadžmenta kvaliteta do 50 odsto, odnosno s maksimalnih 5.000 KM i postupka sertifikovanja sistema menadžmenta kvaliteta sa 50 odsto, takođe do 5.000 KM”, rekla je Olivera Radić, rukovodilac Centra za kvalitet u Privrednoj komori RS. Nezavisne novine