BANJALUKA, Izvoz mlijeka, mesa, njihovih prerađevina, te peradi i jaja iz BiH u Hrvatsku, poslije 1. jula, kada ona ulazi u EU, još uvijek je pod znakom pitanja, a pored toga veliki problem predstavljaju granični prelazi, Bijača, koji još nije završen i Gradiška, koji je potpuno neuslovan.
Rekao je to direktor Instituta za edukaciju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Duljko Hasić prije početka seminara pod nazivom “Izvoz proizvoda animalnog porijekla iz BiH – nadležnosti i zakonske obaveze relevantnih institucija i privrednih subjekata”.
Hasić je podsjetio da je trenutno iz BiH u EU, kada su u pitanju proizvodi animalnog porijekla, moguće izvoziti samo ribu, sirovu kožu i med, dok su svi ostali proizvodi “na čekanju”.
– Postavlja se pitanje da li će poslije 1. jula doći do plasmana naših proizvoda od mesa, mlijeka, mliječnih proizvoda, mesoprerade, peradi i jaja u Hrvatsku – naglasio je Hasić.
On je istakao da su posljednjih mjeseci privrednici agroindustrijske oblasti napravili značajan pomak, te da najveći problem predstavlja zakonodavni i institucionalni okvir koji se tiče sertifikacije i laboratorija.
– Kriterijumi koji se moraju ispuniti odnose se, prije svega, na kontrolu kvaliteta hrane i zdravlja životinja. Potpuno je neizvjesno da li ćemo dobiti odgovarajuće dozvole, takozvane izvozne brojeve – kazao je Hasić i dodao da vlasti BiH moraju obezbijediti još jedan granični prelaz na Izačiću, za izvoz ovih proizvoda, te da je neophodno da se riješi problem prolaza “neumskim koridorom” i pristup Luci “Ploče”.
Govoreći o lošem stanju na graničnim prelazima, na koje se prevoznici često žale, Hasić je rekao da će to biti najkritičnija tačka i najuže grlo za izvoznike.
– Ako u samom početku budemo imali ove probleme možemo izgubiti tržište Hrvatske koje je izuzetno značajno. Vrijednost izvoza pet proizvoda koje izvozimo na hrvatsko tržište, mlijeko, mliječne proizvodi, meso, jaja i med iznosi 200 miliona KM, a od toga samo dva proizvoda čine u strukturi ukupnog izvoza više od 40 miliona KM što je izuzetno značajno za naše proizvođače – kazao je Hasić.
Viši stručni saradnik u Kancelariji za veterinarstvo BiH Slobodanka Čekić istakla je da se radi na akreditaciji veterinarskih laboratorija u BiH.
– Urađeno je dosta toga da četiri laboratorije imaju dovoljan broj validnih metoda za analizu. Analize su do sada rađene u laboratorijama u okruženju – istakla je Čekićeva i dodala da će ove četiri laboratorije moći da pokriju samo dio metoda, jer se radi o skupim i komplikovanim procesima.
Carine
Hasić je istakao da Hrvatska traži mogućnost da i poslije ulaska u EU određen period uvozi svoje proizvode u BiH bez carina.
– BiH ne može pristati na zahtjev Hrvatske da za pet grupa proizvoda i poslije 1. jula na snazi ostane carinsko rasterećenje. To bi dodatno ugrozilo našu konkurentnost – rekao je Hasić. Glas Srpske