GRADIŠKA, Granični prelaz u Gradišci će u formi privremenog rješenja biti potpuno spreman do ulaska Hrvatske u EU, zaključeno je na sastanku ministra saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljka Čubrilovića, ministra komunikacija i transporta BiH Damira Hadžića i gradiškog načelnika Zorana Latinovića.
Na sastanku je zaključeno i da će ovaj projekat zajedno realizovati Savjet ministara BiH, Ministarstvo saobraćaja i veza Republike Srpske, Uprava za indirektno oporezivanje BiH i opština Gradiška.
Čubrilović je rekao na konferenciji za novinare da je ovaj projekat privremenog karaktera, jer Hrvatska odugovlači sa početkom izgradnje mosta preko rijeke Save.
On je ocijenio da u Hrvatskoj ne postoji politička volja za rješavanje ovog projekta, te podsjetio da je u julu prošle godine dogovoreno sa kolegama iz Hrvatske da u novembru bude raspisan tender za izvođače radova, ali se to nije dogodilo.
“Mi smo ponudili rješenje da naši izvođači izgrade most i da taj posao naplate 2014. ili 2015. godine, ali jednostavno nismo naišli na razumijevanje kod hrvatske strane”, napomenio je Čubrilović.
Hodžić je rekao da je za BiH ovo test, odnosno odgovor na pitanje da li može stati rame uz rame sa evropskim državama.
“Danas je trebalo da obiđemo završen granični prelaz, ali je zbog raznih administrativnih prepreka taj rok prolongiran. Ubijeđen sam da ćemo 1. juna doći u obilazak završenog prelaza”, rekao je Hadžić.
Latinović je istakao da je opština završila imovinsko-pravne odnose u vezi sa proširenjem postojećeg graničnog prelaza i da je pri kraju izrada projektne dokumentacije.
“Planirano je da kamioni u oba smjera saobraćaju sporednim ulicama, a da se glavna saobraćajnica rezerviše za putnički saobraćaj”, pojasnio je Latinović.
On je dodao da je namjera i da bude izgrađena obilaznica u dužini od šest kilometara, te obavljena rekonstrukcija magistralnog puta od grada do autoputa.
“Lokalna zajednica učiniće sve da u ovom slučaju osvjetla obraz Republike Srpske i BiH”, rekao je Latinović.
Čubrilović, Hadžić i Latinović obišli su granični prelaz u Gradišci da bi se na licu mjesta uvjerili u prohodnost ovog objekta.
Od prvog jula, kada Hrvatska uđe u EU, granični prelazi u Gradišci i na Bijači biće rezervisani za promet robe životinjskog porijekla.
Stručnjaci procjenjuju da će se preko gradiškog prelaza odvijati 80 odsto ovog saobraćaja, odnosno 18.000 hiljada pošiljki sa inspekcijskim nadzorom godišnje. Srna