BEOGRAD, Srbija se prekomjerno zadužuje u inostranstvu i spoljni dug dostigao je 33 milijarde dolara, a realan kurs domaće valute trebalo bi da bude 150, a ne 97 dinara za evro, ocijenjeno je iz beogradskog Instituta za tržišna istraživanja /IZIT/.
Saradnik Instituta Saša Đogović rekao je da će spoljni dug Srbije nastaviti da raste i ove godine, te upozorio da će se, ukoliko Vlada ne disciplinuje javne finansije nakon aranžmana sa MMF-om, Srbija naći u još većim neprilikama.
On je naveo da su glavni problemi srpske privrede nerealan kurs dinara i visok spoljnji dug.
Đogović je ocijenio da je dobro da dinar nastavi da slabi, jer će tako otvoriti prostor za jačanje realnog sektora, proizvodnje i izvoznika.
Direktor IZIT-a Miloje Kanjevac rekao je na konferenciji za novinare da održavanje kursa dinara ispod 100 dinara za evro ne ide na ruku rastu srpske proizvodnje ni izvoza, nego uslužnim djelatnostima, stranim velikim trgovačkim centrima i izvozničkom lobiju.
Tromjesečne i šestomjesečne prognose IZIT-a su da će na tržištu vladati tinjajući optimizam.
Prema analizi IZIT-a, za 11 mjeseci 2009. godine industrijska proizvodnja Srbije opala je 13,1 odsto, izvoz 26, uvoz 36, realne zarade 0,4 odsto, dok su cijene porasle 6,9 procenata, što će se nastaviti i u ovoj godini.
Anketa o potrošnji domaćinstava u Srbiji pokazala je da je Srbija i dalje društvo u kom vlada siromaštvo, jer se 42 odsto primanja izdvaja za hranu, dok je 56 odsto potrebno za namirenje najnužnijih potreba domaćinstva.
Najnovije istraživanje Svjetske banke o uslovima poslovanja u pojedinim zemljama u 2010. godini pokazalo je da se među 183 zemlje, po tom kriterijumu, Srbija nalazi na 88. mjestu, dok gore uslove za poslovanje, prema tom istraživanju, u regionu imaju Hrvatska, koja se nalazi na 103. poziciji, i BiH na 116. mjestu.
Od država regiona od Srbije su bolje pozicionirane Makedonija na 32. mjestu, Bugarska na 44, Mađarska 47, Slovenija na 53, Crna Gora na 71, Albanija na 82 mjestu.