ŽENEVA, Odlučujuća runda pregovora o liberalizaciji svjetske trgovine, koja se, pod okriljem Svjetske trgovinske organizacije (STO), održava u Ženevi, biće nastavljena, pošto su prekid spriječili ustupci, prije svega industrijalizovanih zemalja, prenjele su agencije, pozivajući se na pregovarače.
Prema izvorima njemačke agencije DPA, ustupci uključuju ponudu Sjedinjenih Američkih Država da smanje subvencije svojim poljoprivrednim proizvođačima na najviše 14,5 milijardi dolara godišnje.
SAD su već smanjile tu sumu na 15, sa prethodnih 16,4 milijarde.
Takođe se očekuje da Evropska unija smanji carine na uvoz poljoprivrednih proizvoda za 80, umjesto ranije predloženih 60 odsto.
EU, s druge strane, očekuje od najvećih zemalja u razvoju – Kine, Indije, Brazila i Meksika – da na sličan način smanje svoje carine na uvoz industrijske robe i usluga sa Zapada.
Komesar EU za trgovinu Piter Mendelson je, na otvaranju pregovora u ponedeljak, izjavio da je EU spremna da potpuno odustane od subvencionisanja izvoza poljoprivrednih proizvoda ako se postigne dogovor o Doha rundi pregovora o liberalizaciji svjetske trgovine, koja se razvlači već sedam godina.
Posmatrači, međutim, ocjenjuju da predstoji još mnogo teškog cjenkanja.
Doha runda, koja nosi ime po prijestonici Katara u kojoj je, 2001. godine, počela, već godinama je na “mrtvoj tački”, a prodor bi mogao biti postignut samo jednoglasnim dogovorom sve 153 članice STO.
U Ženevi s tim ciljem od početka sedmice pregovaraju ministri 40 zemlja iz svih glavnih trgovinskih blokova, u posljednjom pokušaju da pregovore izvedu iz ćorsokaka.
Glavno neslaganje odnosi se na zahtev zemalja u razvoju da bogate države ukinu subvencionisanje svoje poljoprivredne proizvodnje, kako bi i njima dale priliku na svjetskom tržištu, dok industrijski razvijene države insistiraju da zemlje u razvoju otvore svoja tržišta za njihove industrijske proizvode.